Notowania

Chińczycy skorzy do inwestowania w Polsce?

Polska jest atrakcyjna dla chińskich inwestorów ze względu na przynależność do UE i strefy Schengen oraz na wykwalifikowaną kadrę i relatywnie niskie koszty pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jacek Turczyk)

Zachęcamy chińskich przedsiębiorców do inwestowania w Polsce - powiedział w piątek w Warszawie wiceprzewodniczący Chińskiej Agencji ds. Promocji Handlu Międzynarodowego (CCPIT) Zhang Wei.

W piątek w Warszawie gościło kilkudziesięciu przedstawicieli największych chińskich spółek m.in. z sektora wydobywczego, energetycznego i motoryzacyjnego. Wzięli oni udział w serii indywidualnych rozmów biznesowych z przedstawicielami regionów, miast i specjalnych stref ekonomicznych oraz banków i instytucji finansowych.

Jak mówił na seminarium w siedzibie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Zhang Wei, Polska jest atrakcyjna dla chińskich inwestorów ze względu na przynależność do Unii i strefy Schengen, a także na wykwalifikowaną kadrę i relatywnie niskie koszty pracy.

Wiceprzewodniczący wyjaśnił, że poza bezpośrednimi inwestycjami w Polsce, chińskie firmy mogą być także zainteresowane budową infrastruktury transportowej, np. autostrad, czy kolei dużych prędkości. - _ Chętnie podzielimy się naszymi doświadczeniami, bo nasz kraj modernizujemy od 30 lat _ - powiedział.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/245/t86005.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/chinski;zastrzyk;dla;hiszpanskich;bankow,130,0,812930.html) Chiński zastrzyk dla hiszpańskich banków?
Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak powiedział dziennikarzom po zakończeniu seminarium, że dobrze układa się polska współpraca z chińskimi inwestorami dotycząca m.in. elektroniki, czy budowy autostrady Łódź-Warszawa. - _ Mamy szereg propozycji od firm, które są zainteresowane inwestycjami w różne dziedziny przemysłu - motoryzację, AGD, chemię. To może być bardzo dobry impuls dla nowych inwestycji w Polsce, bo wiadomo, że chińskie firmy zaczynają w tej chwili taką ekspansję światową i Polska - tak jak dla firm koreańskich stała się takim wejściem do Europy - tak samo może być dla biznesu chińskiego _ - powiedział Pawlak.

W zeszłym roku PAIiIZ sfinalizowała pięć projektów dotyczących chińskich inwestycji. Ma to się przełożyć na inwestycje na poziomie 109 mln euro, tworzące 290 miejsc pracy. Obecnie Agencja prowadzi 17 takich projektów. Jak informuje PAIiIZ, zgodnie z deklaracjami inwestorów spodziewany napływ inwestycji chińskich do Polski w bieżącym roku kształtuje się na poziomie 500 mln euro.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/51/t85043.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosja;indie;i;chiny;chca;zmieniac;swiat,99,0,812131.html) Rosja, Indie i Chiny chcą zmieniać świat Na państwa BRICS przypada 70 proc. ludności świata, 18 proc. światowego PKB i 45 proc. wzrostu światowej gospodarki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/187/t87483.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/chinski;handel;pod;kreska;licza;na;odbicie,185,0,809913.html) Chiński handel pod kreską. Liczą na odbicie Od początku roku deficyt w handlu zagranicznym przekroczył miliard dolarów. Po raz pierwszy od siedmiu lat.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/218/t135130.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosnace;ceny;moga;zniszczyc;potege;chin,252,0,793340.html) Rosnące ceny mogą zniszczyć potęgę Chin Na początku roku Chiny zostały uznane za drugą największą gospodarkę świata, po Stanach Zjednoczonych.
Tagi: chińskie inwestycje w polsce, chiny, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, najważniejsze, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz