Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|

Chiny będą inwestować w naszym regionie. Na początek 10 miliardów euro

26
Podziel się:

Równowartość 10 mld euro zainwestują w najbliższym czasie Chiny w Europie Środkowo-Wschodniej. W niedzielę o utworzeniu specjalnego funduszu poinformował ICBC, największy bank w Chinach.

Placówka ICBC w Chinach
Placówka ICBC w Chinach (AP/Fotolink/East News)

Jak donosi Reuters, fundusz ma w perspektywie wzrosnąć nawet do 50 mld euro, a inwestycje dotyczyć mają przede wszystkim infrastruktury, przemysłu wysokich technologii, ale również dóbr konsumpcyjnych.

ICBC podkreśla przy tym, że choć głównie chodzi mu o Europę Środkowo-Wschodnią, to nie wyklucza przesunięcia inwestycji również na inne kraje na Starym Kontynencie. Fundusz ma być wspierany przez państwo, ale przy tym "działać na zasadach biznesowych, a decydującą rolę ma odegrać wolny rynek".

Środkowa Europa to dla Chin element tzw. "nowego jedwabnego szlaku". Pekin chce w ten sposób zyskać nowe rynki zbytu dla chińskiego eksportu. Szczególnie, że wzrost gospodarczy w Państwie Środka w ostatnich latach znacznie spowolnił.

Wiceminister ds. handlu Gao Yan szacował w ubiegłym roku, że chińskie firmy zainwestowały już w regionie ok. 5 mld euro. Jeśli plany odnośnie funduszu się powiodą, inwestycje mogą być nawet 10-krotnie większe niż dotychczas.

Z kolei wcześniej Berlin cofnął zgodę na przejęcie przez chińskie przedsiębiorstwo niemieckiej firmy Aixtron, produkującej urządzenia dla przemysłu półprzewodnikowego i zapowiedział ponowne rozpatrzenie tej sprawy.

Na ofensywie Chin może zyskać Polska, która jest jednym z liderów regionu. Zresztą zwracała na to uwagę premier Beata Szydło podczas sobotniego szczytu w Rydze. - Polska wiąże duże nadzieje z rozwojem współpracy gospodarczej z Chinami - podkreślała.

Dodała również, że Polsce zależy przede wszystkim na projektach komunikacyjnych i infrastrukturalnych. - Chcemy budować wspólnie projekty transportowe, morskie i kolejowe. Jesteśmy do tego przygotowani i będziemy takie propozycje również składali - zaznaczyła szefowa polskiego rządu.

Gigantycznym funduszem ma zarządzać specjalnie powołana kilka miesięcy temu spółka, oficjalnie przedstawiona przez premiera Chin Li Keqianga podczas szczytu 16+1, który w sobotę rozpoczął się w Rydze. Zaangażowany ma być również gigant ubezpieczeniowy China Life Insurance oraz fundusz inwestycyjny Fosun Group.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(26)
c
8 lat temu
Niech Chińczycy za bardzo nie podskakuja bo minister Morawiecki zaleje ich milionami taniutkich prosto z Polski samochodów elektrycznych o wdzięcznej nazwie Auto Maryja
fdgbnvbvgf
8 lat temu
Swoim przedsiębiorcom zaciskać łańcuch na szyi, a na chińczyków, którzy od razu ściągają swoich pracowników otwierać się. To jest ta dobra zmiana. Zobaczymy co będą mówili pracownicy takich fabryk -nieliczni Polacy - zapieprzający przy taśmie i słuchający opierdalająceko ich chińczyka. tTO TO JEST TA DOBRA ZMIANA? Cieszcie się głupole.
Typ spode łba
8 lat temu
Wzrost gospodarczy w Chinach 7% - to wg UE kryzys ale niecałe 2% w Niemczech - sukces.
Nemo
8 lat temu
To taki wschodni ...." koń trojański "w Europie . Trzeba być pożytecznym głupcem , żeby tego nie widzieć . Szkoda tylko , że to My wprowadzamy tych dalekowschodnich cwaniaków do Europy . Podpadniemy za to całej Europie zachodniej , USA , a także / paradoksalnie / ....Rosji . Zostaniemy ...osamotnieni , a to droga tylko do ...." niewoli " ??? . Pozdrawiam . PS- opamiętajcie się !!!! .
Fan
8 lat temu
Najwiecej zainwestowali w plantacje pod warszawa
...
Następna strona