Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chorwacja o krok od UE. Tusk przywiózł traktat

0
Podziel się:

Premier Polski pojechał do Zagrzebia osobiście przekazać dokument akcesyjny Chorwatom.

Chorwacja o krok od UE. Tusk przywiózł traktat
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bESPlUxx

Premier Donald Tusk oficjalnie przekazał w Zagrzebiu szefowej chorwackiego rządu Jadrance Kosor (na zdjęciu) projekt Traktatu Akcesyjnego dla Chorwacji. Wyraził też nadzieję, że do jego podpisania dojdzie jeszcze w tym roku w Warszawie.

_ - Będzie dla nas wielkim zaszczytem, dla wszystkich Polaków, jeśli będziemy mogli gościć panią premier i przedstawicieli narodu chorwackiego w Warszawie, kiedy będziemy podpisywali traktat. Jestem przekonany, że będzie to miało miejsce w tym roku _ - powiedział Tusk.

Polski premier w imieniu całej Europy pogratulował Chorwatom wykonanej pracy na rzecz integracji z UE i przekonywał, że _ ten wysiłek opłaci się w przyszłości _. - _ Wielki wysiłek Chorwatów i waszego rządu opłaci się w przyszłości. Mówię to jako Polak, który podobnie jak moi rodacy korzysta od lat z faktu, że Europa jest zjednoczona, a my jesteśmy jej częścią _ - podkreślił.

bESPlUxz

Szef polskiego rządu dodał, że ten wysiłek przynosi korzyści _ zwykłym obywatelom, całemu narodowi i państwu, niezależnie od tego, że jest to także brama do zjednoczonej Europy _.

Tusk podkreślił też, że dzięki zakończeniu negocjacjiakcesyjnych z Chorwacją i rychłemu podpisaniu traktatu _ Europa odzyskuje w tych trudnych czasach wiarę we własne siły _. Jak tłumaczył, przekazanie projektu traktatu, porozumienie ws. sześciopaku, czyli pakietu nowego prawa wzmacniającego zarządzanie gospodarcze strefy euro i Pakt Stabilności i Wzrostu, oraz rozpoczynający się pod koniec września w Warszawie szczyt Partnerstwa Wschodniego to znaki nadziei dla całej Europy.

_ - To są znaki nadziei dla całej Europy. Dziś, kiedy tak wielu polityków wątpi w przyszłość Europy, wasz wysiłek, wasza odwaga, to, że stajecie się pełnoprawnymi uczestnikami Europy, to także wielki zastrzyk optymizmu, energii i siły dla tych, którzy wierzą w sens Europy. Chorwacja i pani premier pokazują, że Europa ma sens dla ludzi, dla narodów i dla wielkiej wspólnoty historycznej, kulturowej, cywilizacyjnej, do jakiej wszyscy należymy, do jakiej po latach przerwy wracamy _ - mówił.

Z kolei premier Kosor dziękując premierowi Donaldowi Tuskowi za przekazanie projektu traktatu akcesyjnego, przypomniała, że jest on efektem pracy, wysiłków i reform europejskich, efektem uporu politycznego, reform strukturalnych i dostosowania prawa.

bESPlUxF

_ - Jesteśmy dziś krok bliżej do Unii Europejskiej, do członkostwa w niej _ - zaznaczyła. _ - Mamy jeszcze przed sobą kilka spraw - musimy podpisać traktat, ale to, co jest najważniejsze, zostało zakończone _ - powiedziała Kosor. Przypomniała, że negocjacje akcesyjne trwały sześć lat.

_ - Szanowny panie premierze, drogi przyjacielu, pragnę panu podziękować za pański osobisty wkład i zaangażowanie, a także imponującą pracę polskiej prezydencji nad ukończeniem traktatu o przystąpieniu Republiki Chorwacji do Unii Europejskiej _ - takimi słowami wygłoszonymi po polsku zwróciła się do polskiego premiera szefowa chorwackiego rządu.

bESPlUxG

Dziękowała mu też za to, że przyjechał do Zagrzebia, by osobiście przekazać projekt traktatu akcesyjnego. _ - Ta umowa międzynarodowa ma 300 stron i jest z pewnością jednym z najważniejszych traktatów i dokumentów, jakie Chorwacja kiedykolwiek zawarła _ - podkreśliła Kosor.

Traktat Akcesyjny z Chorwacją ma zostać podpisany w grudniu, ale kraj ten wejdzie do Unii Europejskiej 1 lipca 2013 r. po zakończeniu procesu ratyfikacji we wszystkich krajach członkowskich UE oraz w Zagrzebiu.

W grudniu podczas szczytu UE traktat powinien zostać zatwierdzony i wtedy będzie mogło nastąpić jego oficjalne podpisanie.

Więcej o akcesji Chorwacji do UE czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/79/152911_s.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/tusk;polska;chce;ambitnego;rozszerzenie;unii;europejskiej,159,0,877727.html) Premier ujawnił ambitne plany względem Unii Donald Tusk zadeklarował, że jedną z największych aspiracji Polski - podczas naszego przewodnictwa w Radzie UE - jest ambitny program rozszerzenia Wspólnoty.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/41889_s.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/decyzja;o;chorwacji;w;ue;coraz;blizej,97,0,853089.html) Decyzja o Chorwacji w UE coraz bliżej Najpewniej pod koniec czerwca odbędzie się Konferencja Międzyrządowa państw UE w celu zakończenia negocjacji akcesyjnych z Chorwacją.
bESPlUya
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)