Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Cięcia w unijnym budżecie odrzucone

0
Podziel się:

Parlament Europejski chce zwiększenia wydatków związanych z pobudzaniem wzrostu gospodarczego oraz zatrudnieniem.

Na zdj. Janusz Lewandowski
Na zdj. Janusz Lewandowski (ec.europa.eu)

Parlament Europejski odrzucił dzisiaj wprowadzone przez rządy krajów UE cięcia w projekcie unijnego budżetu na 2014 rok i opowiedział się za zwiększeniem wydatków, związanych z rozwojem innowacyjności, pobudzaniem wzrostu gospodarczego oraz zatrudnienia. Z decyzji zadowolony jest Janusz Lewandowski, komisarz UE do spraw budżetu.

Eurodeputowani chcą nawet nieznacznie większego budżetu rocznego, niż proponowała Komisja Europejska. Zdaniem PE zobowiązania powinny wynosić około 142,6 mld euro, a rzeczywiste płatności - 136,1 mld euro. Tymczasem Rada UE (czyli rządy państw członkowskich) chce, by zobowiązania budżetu na 2014 r. wyniosły 142,2 mld euro, a płatności 135 mld.

_ - Nasze "nie" dla cięć proponowanych przez Radę oraz zwiększenie wydatków sprzyjających wzrostowi i zatrudnieniu ma na celu pobudzenie europejskiej gospodarki _ - podkreśliła po głosowaniu polska eurodeputowana Sidonia Jędrzejewska (PO), która zasiada w komisji budżetowej PE.

Według niej europosłowie opowiedzieli się za wzmocnieniem linii budżetowych, związanych z innowacjami, wzrostem gospodarczym i zatrudnieniem. Ponad 360 milionów euro miałoby zasilić program rozwoju nauki Horyzont 2020, program wspierania małych i średnich przedsiębiorstw COSME oraz program wymian międzynarodowych Erasmus Plus.

O 223 miliony euro mają wzrosnąć zobowiązania na pomoc udzielaną w ramach polityki spójności. Środki na Europejski Fundusz Pomocy Najbardziej Potrzebującym, którego zadaniem jest walka z ubóstwem w państwach członkowskich, zostały zwiększone do poziomu 500 milionów euro. W obliczu wojny domowej w Syrii i fali uchodźców z tego kraju Parlament Europejski chce też zwiększyć wydatki na pomoc humanitarną.

Z propozycji PE zadowolony jest komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski. _ - Skoro nasi przywódcy stale apelują o więcej działań i inwestycje UE we wzrost gospodarczy, zatrudnienie, naukę i badanie, nie możemy jednocześnie dokonywać w budżecie UE cięć dotyczących tych dziedzin, tak jak proponuje Rada _ - oświadczył Lewandowski.

Eurodeputowani pracują nad rocznym budżetem UE na 2014 roku, chociaż nie uchwalili jeszcze nowych wieloletnich ram finansowych dla Unii na okres 2014-2020. Z powodu sporu między rządami a PE głosowanie w tej sprawie odłożono na listopad.

Czytaj więcej w Money.pl
Ile pieniędzy pójdzie na służbę zdrowia? Większość zadań w ochronie zdrowia będzie finansowana na poziomie roku bieżącego lub wyższym.
Co z unijnym budżetem? Dziś w parlamencie Głosując w sprawie przyszłorocznego budżetu posłowie nie zgodzą się na cięcia proponowane przez państwa członkowskie.
Chce, żeby papież zabrał głos w parlamencie Przewodniczący PE przywołał inspirujące przemówienie, jakie wygłosił tam Jan Paweł II w 1988 rok.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)