Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Cimoszewicz i Miller chcą dyskusji o przyszłości UE

0
Podziel się:

Zdaniem byłych premierów z lewicy, Unia Europejska powinna dążyć do większej integracji na wzór federacji.

Cimoszewicz i Miller chcą dyskusji o przyszłości UE
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEEyZZOt

Zdaniem byłych premierów z lewicy, Unia Europejska powinna dążyć do większej integracji na wzór federacji.

Jak wyjaśnił na konferencji prasowej Włodzimierz Cimoszewicz, celem tej inicjatywy ma być _ doprowadzenie do poważnej refleksji nad przyszłością wspólnej Europy _.

_ - W ostatnich dwóch dekadach zaszły fundamentalne, ogromne zmiany w świecie w otoczeniu Europy, sprawiające, że chociaż Unia Europejska pod względem potencjału ekonomicznego pozostaje nadal ważnym graczem na scenie światowej, to jednak pozycja Europy zaczyna ulegać pewnej marginalizacji _ - ocenił.

bEEyZZOv

Zdaniem Cimoszewicza, niekorzystnie dla Europy zmieniła się polityka międzynarodowa USA. _ - Jestem przekonany, że to, co było dla zachodniej Europy i Stanów Zjednoczonych tak ważne w okresie zimnej wojny, czyli silna współpraca transatlantycka powinna być uznana za nadal jeden z najżywotniejszych interesów partnerów po obu stronach Atlantyku _ - dodał.

Cimoszewicz uważa, że UE musi być w większym stopniu zjednoczona politycznie. _ Dziś tak nie jest - Unii Europejskiej daleko jest do wspólnej polityki zagranicznej, Unia nie potrafi się odnieść do zaskakujących nowych wydarzeń, przez co traci na znaczeniu. Wydaję się, że o tym właśnie powinniśmy rozmawiać _ - powiedział. W opinii Cimoszewicza, w Europie narastają też nastroje populizmu, nacjonalizmu i ksenofobii.

_ - Na to musi być jedna recepta. I tu się chyba Leszku zgodzimy z tym, co mówił Donald Tusk i Bronisław Komorowski w Parlamencie Europejskim, na tę sytuację trzeba więcej Europy i więcej współpracy. Tyle, że obaj przedstawiciele naszego państwa raczej myśleli o sytuacji dzisiejszej, perspektywie miesięcy, czy kilku lat. To, o czym ja mówię, to zagadnienie w perspektywie lat 15, 20 _ - dodał Cimoszewicz.

Zdaniem Leszka Millera, UE powinna iść w kierunku silnej federacji. W jego ocenie, Unia nie ma dziś wspólnej polityki gospodarczej i socjalnej i jest _ rozbita politycznie _.

bEEyZZOB

_ - Jesteśmy pełni niepokoju, że dziś w Europie zadawane są fundamentalne pytania, które podważają sens integracji europejskiej i które zmierzają do wywołania podziału na Europę pierwszej i drugiej prędkości (...) Żałujemy, że w momencie gdy Polska sprawuje prezydencję nie inicjuje dyskusji o strategicznym charakterze _ - powiedział Miller.

Cimoszewicz i Miller wyjaśnili, że ich inicjatywa będzie miała prawdopodobnie charakter listu do szeregu polityków europejskich, ale także polskich. Wspólny dokument ma być gotowy po wyborach parlamentarnych. Przypomnieli, że podpisywali w Atenach traktat akcesyjny Polski z Unią Europejską.

Cimoszewicz został zapytany przez dziennikarzy, czy popierając Leszka Millera w wyborach udziela jednocześnie wsparcia SLD. Miller otwiera listę SLD do Sejmu w okręgu gdyńsko-słupskim.

_ - Ja nie angażuję się w rywalizację partii politycznych. Sam kandyduję do Senatu jako kandydat niezależny. Moja obecność tutaj jest gestem wobec mojego szefa, jak i podwładnego, bo takie role przypadły nam w dwóch rządach. Wśród tych, którzy ubiegają się o miejsca w Sejmie i Senacie pewnie z 98 procent ludzi nie ma takiego doświadczenia, którym dysponuje Leszek Miller i które by się przydało w parlamencie _ - odpowiedział Cimoszewicz.

bEEyZZOC
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/202/t87498.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/niemiecki;minister;finansow;czy;stany;nie;maja;innych;problemow,54,0,921398.html) Niemcy do USA: Nie macie innych problemów? _ - Zawsze łatwiej jest dawać rady innym, niż samemu podejmować decyzje _- powiedział Wolfgang Schaeuble.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/146/t90258.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/tusk;mowi;jak;mozna;byc;skutecznym;w;unii;europejskiej,62,0,916542.html) Tusk mówi, czego nauczył się w Europie Polskim przekleństwem często były dobre intencje bez kompetencji - twierdzi premier.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/241/t140017.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/chorwacja;o;krok;od;ue;tusk;przywiozl;traktat,227,0,914147.html) Chorwacja o krok od UE. Tusk przywiózł traktat Premier Polski pojechał do Zagrzebia osobiście przekazać dokument akcesyjny Chorwatom.
bEEyZZOW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)