Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Cipras: spór MFW z UE utrudnia wychodzenie z kryzysu

2
Podziel się:

Spór Międzynarodowego Funduszu Walutowego z Unią Europejską w sprawie tego, jak należy rozwiązywać problem zadłużenia Grecji, przynosi krajowi szkodę - oświadczył w niedzielę grecki premier Aleksis Cipras.

Cipras: spór MFW z UE utrudnia wychodzenie z kryzysu
(GUE/NGL/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))
bELgDtyt

MFW jeszcze nie zadecydował, czy weźmie udział w trzecim pakiecie międzynarodowej pomocy finansowej dla Grecji, którego dotyczy porozumienie zawarte w lipcu ubiegłego roku. Tłumaczy, że nie jest przekonany, czy grecki dług da się utrzymać pod kontrolą i czy Ateny zrealizują deklarowane cele fiskalne. Dług publiczny Grecji wynosi obecnie 170 proc. produktu krajowego brutto, co jest najwyższym takim wskaźnikiem wśród państw strefy euro.

- Powiedziałbym, że tym, co stwarza warunki do opóźniania odzyskiwania zaufania rynków i inwestorów, jest ciągła walka i niezgoda między MFW i instytucjami europejskimi - oświadczył Cipras na konferencji prasowej w Salonikach.

Jak zaznaczył, spory te uniemożliwiają włączenie greckiego długu do programu zakupywania aktywów przez Europejski Bank Centralny w ramach luzowania ilościowego. EBC twierdzi, iż nie może określić, kiedy mógłby podjąć zakupy greckich obligacji, ale jako warunek tego podaje przeprowadzenie analizy zdolności Grecji do uporania się z zadłużeniem.

bELgDtyv

Wierzyciele obiecywali zbadanie tej kwestii, a ich opinia będzie dla MFW wskazówką, czy przyłączyć się do nowego pakietu pomocowego.

Cipras podkreślił, że sprawa jest pilna. - Kraj, który poniósł tak ciężkie wyrzeczenia, nie może już dłużej czekać. Ma prawo do uczciwego uregulowania kwestii zadłużenia. Problem grecki jest problemem europejskim - powiedział.

Ministrowie finansów państw strefy euro wezwali w piątek Grecję, by nie rezygnowała z reform, które są warunkiem jej dalszego korzystania z opiewającego na maksymalnie 86 mld euro pakietu pomocowego. W październiku ma się rozpocząć drugi przegląd realizacji porozumienia w tej sprawie.

Cipras oświadczył, że Grecja urzeczywistniła już 70 proc. reform, o których mowa jest w porozumieniu.

bELgDtyB

- W normalnych warunkach zbieralibyśmy już owoce. Otrzymalibyśmy nie tylko ulgę w długach, ale także luzowanie ilościowe. Ale nie mamy tego, gdyż między MFW i Niemcami panuje niezgoda - powiedział.

bELgDtyW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
Leon Z
5 lata temu
Luzowanie ilościowe - jak to ładnie brzmi. A chodzi o to, że po prostu z błędy polityków zapłacą najbiedniejsi poprzez swoisty "kredyt inflacyjny"
zmiana
5 lata temu
przestańcie płacić jak Kijów.Nie oddaje długów i jest dalej finansowany