Notowania

Cła Trumpa. Europa weźmie odwet na whisky i ubraniach

Komisja Europejska podała listę amerykańskich wyrobów, na które ogłosi 25 proc. cło, jeśli negocjacje z Waszyngtonem nie zakończą się sukcesem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPP/Flickr (CC BY 2.0))
Kraje członkowskie mają teraz 10 dni na zgłaszanie własnych uwag do listy

Bruksela rozważa nałożenie dodatkowych opłatm.in. na zboże, whisky, papierosy, klimatyzatory, kosmetyki, soki owocowe, ubrania, produkty gospodarstwa domowego, łodzie i produkty ze stali. Wysokość taryfy wyniesie 25 proc.

Lista to odpowiedź na decyzję amerykańskiej administracji z ubiegłego tygodnia. Prezydent Donald Trump ogłosił wtedy, że import stali i aluminium zostanie objęty 25 i 10 proc. cłem. Decyzja ma wejść w życie 23 marca.

Donald Trump przyjeżdża do Davos. Media są bezlitosne

Do tego czasu Europa będzie prowadzić negocjacje. W przyszłym tygodniu najprawdopodobniej dojdzie do spotkania unijnej komisarz Cecilii Malmstroem z ministrem handlu USA Wilburem Rossem. Przedmiotem rozmów będzie wyłączenie Unii spod amerykańskich ceł. Takie rozwiązanie ciągle jest możliwe. Na razie USA zastosowały je w przypadku Kanady i Meksyku, przynajmniej do czasu zakończenia negocjacji o dalszym kształcie NAFTA (czyli porozumienia o wolnym handlu).

UE szacuje, że szkody związane z protekcjonistyczną polityką Białego Domu mogą ją wynieść 6,4 mld dolarów. Ewentualne europejskie cła dla amerykańskich produktów mają przynieść podobną kwotę.

Komisja Europejska dała państwom członkowskim dziesięć dni na wypowiedzenia się w sprawie listy nowych ceł. Po tym terminie ewentualne restrykcje wobec importu z Ameryki zostaną wprowadzone w ciągu kilku tygodni. O ile oczywiście nie dojdzie do porozumienia lub wymusi je Światowa Organizacja Handlu.

Tagi: amerykańskie cła, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-03-2018

RysAkurat widze jak Trump sie trzesie z tych wypowiedzi urzedasow z UE. Podskocza to dstana nastepne cla zaporowe i beda mieli pozamiatane.

17-03-2018

ewai co mądrego robicie starcy unijni?lepiej juz prostujcie banany,każda kolejna wasza decyzja jeszcze głupsza.

17-03-2018

KarolCzerwone gady z brukseli

Rozwiń komentarze (71)