Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Cła Trumpa. Europa weźmie odwet na whisky i ubraniach

Cła Trumpa. Europa weźmie odwet na whisky i ubraniach

Kraje członkowskie mają teraz 10 dni na zgłaszanie własnych uwag do listy Fot. EPP/Flickr (CC BY 2.0)
Kraje członkowskie mają teraz 10 dni na zgłaszanie własnych uwag do listy

Komisja Europejska podała listę amerykańskich wyrobów, na które ogłosi 25 proc. cło, jeśli negocjacje z Waszyngtonem nie zakończą się sukcesem.

Bruksela rozważa nałożenie dodatkowych opłat m.in. na zboże, whisky, papierosy, klimatyzatory, kosmetyki, soki owocowe, ubrania, produkty gospodarstwa domowego, łodzie i produkty ze stali. Wysokość taryfy wyniesie 25 proc.

Lista to odpowiedź na decyzję amerykańskiej administracji z ubiegłego tygodnia. Prezydent Donald Trump ogłosił wtedy, że import stali i aluminium zostanie objęty 25 i 10 proc. cłem. Decyzja ma wejść w życie 23 marca.

Donald Trump przyjeżdża do Davos. Media są bezlitosne


 

Do tego czasu Europa będzie prowadzić negocjacje. W przyszłym tygodniu najprawdopodobniej dojdzie do spotkania unijnej komisarz Cecilii Malmstroem z ministrem handlu USA Wilburem Rossem. Przedmiotem rozmów będzie wyłączenie Unii spod amerykańskich ceł. Takie rozwiązanie ciągle jest możliwe. Na razie USA zastosowały je w przypadku Kanady i Meksyku, przynajmniej do czasu zakończenia negocjacji o dalszym kształcie NAFTA (czyli porozumienia o wolnym handlu).

UE szacuje, że szkody związane z protekcjonistyczną polityką Białego Domu mogą ją wynieść 6,4 mld dolarów. Ewentualne europejskie cła dla amerykańskich produktów mają przynieść podobną kwotę.

Komisja Europejska dała państwom członkowskim dziesięć dni na wypowiedzenia się w sprawie listy nowych ceł. Po tym terminie ewentualne restrykcje wobec importu z Ameryki zostaną wprowadzone w ciągu kilku tygodni. O ile oczywiście nie dojdzie do porozumienia lub wymusi je Światowa Organizacja Handlu.

Złoty Medal MTP

Czytaj także
Polecane galerie
gosc
2018-03-30 16:42
Cło powinni przede wszystkim nałożyć na Chiny i Niemcy . Te państwa mają nadwyżkę w handlu zagranicznym
WoleWode
2018-03-30 14:24
USA nie produkuja whiskey, produkuja za to bourbon, whiskey produkuja z tego co mi wiadomo na skandynawi .
Janusz
2018-03-30 09:05
Jak unia wprowadza cło na wschodnią stal , aby jeden Mittal mógł dyktować ceny stali w Europie to nikt nie krytykował pomysłu, teraz jednak jak sama unia ma być oclona to już jest problem.
Pokaż wszystkie komentarze (71)