Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Cypr: Większość banków będzie otwarta od wtorku

0
Podziel się:

Banki zamknięto 16 marca, aby uniemożliwić ich klientom masowe opróżnianie kont w reakcji na zapowiedzi obłożenia części depozytów jednorazowym podatkiem.

Cypr: Większość banków będzie otwarta od wtorku
(PAP/EPA)
bEJkzSrp

Tylko dwa największe i najbardziej zadłużone, Laiki i Bank of Cyprus, otworzą oddziały dopiero w czwartek - podało publiczne radio na Cyprze, powołując się na źródło w banku centralnym.

Po około 10-dniowej przerwie otwarte zostają oddziały mniejszych banków oraz trzeciego pod względem wielkości Hellenic Bank. Laiki i Bank of Cyprus wznowią działalność dwa dni później, ponieważ władze potrzebują więcej czasu na zastosowanie wobec nich środków w ramach porozumienia ratunkowego, jakie Cypr wynegocjował z UE i MFW w nocy z niedzieli na poniedziałek - podało radio CNA, powołując się na anonimowego przedstawiciela banku centralnego Cypru.

Dodatkowo wprowadzone w niedzielę ograniczenie do 100 euro wypłat z bankomatów zostanie utrzymane do czwartku. Banki zamknięto 16 marca, aby uniemożliwić ich klientom masowe opróżnianie kont w reakcji na zapowiedzi obłożenia części depozytów jednorazowym podatkiem. Od wprowadzenia takiej opłaty przez pewien czas strefa euro i Międzynarodowy Fundusz Walutowy uzależniały przyznanie Cyprowi 10 mld euro pomocy finansowej.

bEJkzSrr

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/179/97459.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/cypryjski;model;gospodarczy;skonczyl;sie;teraz;odbudowa,213,0,1275861.html) *To znacznie lepsze niż całkowita upadłość * Konieczne były bardziej rygorystyczne przepisy o nadzorze, likwidacji i kapitalizacji banków - wyjaśnił Michel Barnier.

Dzięki porozumieniu, zawartemu w Brukseli w nocy z niedzieli na poniedziałek, Cypr pomoc tę otrzyma. W zamian rząd w Nikozji ma przeprowadzić restrukturyzację sektora bankowego oraz konsolidację finansów, reformy strukturalne i prywatyzację. Plan przewiduje też likwidację banku Laiki, ze stratami udziałowców i właścicieli depozytów powyżej 100 tys. euro.

Największy bank cypryjski - Bank of Cyprus - przejdzie restrukturyzację i wchłonie dobre aktywa banku Laiki, w tym depozyty poniżej 100 tys. euro, gwarantowane przez prawo UE. Również udziałowcy i właściciele nieubezpieczonych depozytów w Bank of Cyprus muszą liczyć się ze stratami, ale ich skala zostanie jeszcze sprecyzowana przez cypryjski rząd i trojkę (Komisję Europejską, Europejski Bank Centralny i MFW).

Czytaj więcej w Money.pl
Ta decyzja EBC uratuje sektor bankowy? Europejski Bank Centralny udostępni ponownie awaryjne finansowanie dla cypryjskich banków.
Ekonomiści: Cypr utonie w nędzy i recesji Francuski minister gospodarki Pierre Moscovici jest zdania, że innego wyjścia nie było.
Budowali to 20 lat, a UE zniszczyła w 2 dni Cypryjczycy budowali Usługi finansowe przez 20 lat, a Unia zniszczyła w dwa dni.
bEJkzSrS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)