Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Czechy pozwane za smog. Wniosek złożyło miasto Ostrawa

0
Podziel się:

Proces rozpoczął się trzy lata po tym, jak złożono wniosek do sądu w Pradze.

Czechy pozwane za smog. Wniosek złożyło miasto Ostrawa
(justindc/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)
bEDMVetN

Po trzech latach od złożenia wniosku przed praskim sądem rusza niecodzienny proces. Miasto Ostrawa pozwało Republikę Czeską za smog. Magistrat twierdzi, że państwo nic nie robi, aby poprawić sytuację najbardziej zanieczyszczonego regionu w kraju.

_ - Ostrawa to nie Azja, która rządu nie interesuje. Jestem przekonany i mogę udowodnić, że rząd nie podejmuje wystarczających działań, w związku z tym przedmiot pozwu jest nadal aktualny _ - mówi burmistrz Ostrawy Petr Kajnar. Uważa on, że państwo, które dysponuje miliardami koron na ochronę środowiska, nie może ograniczyć się do przeznaczenia kilku milionów na wymianę kotłów.

W rozmowie z czeskim radiem Kajnar powiedział, że _ poprawa stanu środowiska naturalnego oznacza współpracę różnych rządowych organów takich jak ministerstwa transportu, środowiska czy spraw zagranicznych, które musi zająć się wpływem Polski, a jest on bardzo duży - jeśli nie największy _. _ To wszystko to są rzeczy, którymi miasto nie może się zająć _ - podkreślił.

bEDMVetP

Samorządowcom nie podoba się też brak możliwości kontroli tego, czym opalane są przydomowe kotłownie.

Tymczasem ministerstwo środowiska uważa, że jakość powietrza w okolicach Ostrawy się poprawia. Jednocześnie przypomina, że już teraz realizowane są projekty dotujące wymiany kotłów grzewczych czy redukcję emisji pyłów przez huty, a także prowadzone są rozmowy ze stroną polską. Jan Kuzel z departamentu ochrony powietrza ministerstwa środowiska uważa, że problem nie jest czarno-biały, a wina leży także po stronie Ostrawy.

_ - Z naszego punktu widzenia pozew jest nieadekwatny i nieuzasadniony. Jest to jedynie efekt walki politycznej, jaka toczyła się przed wyborami w 2010 roku. Ministerstwo środowiska od wielu lat pracuje na rzecz kraju morawsko-śląskiego, aby się tam łatwiej oddychało _ - wyjaśnił.

Latem udało się Czechom uzyskać z funduszy unijnych 1,1 miliarda koron na zmniejszenie emisji pyłów w trzynieckich zakładach metalurgicznych ArcelorMittal. Z kolei w ramach programu indywidualnej wymiany kotłów grzewczych mieszkańcy regionu wykorzystali już ponad 160 milionów koron.

bEDMVetV

Za pierwszym podejściem miejski sąd odrzucił pozew Ostrawy, jednak decyzją Sądu Najwyższego sprawa wróciła na wokandę. Jeżeli państwo przegra proces, prawdopodobnie otworzy to obywatelom drogę do starania się o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu powstały w wyniku wysokiego zanieczyszczenia. Kraj morawsko-śląski jest obecnie najbardziej zanieczyszczonym regionem w Czechach. Wynika to z wysokiego uprzemysłowienia tych terenów oraz przestarzałych technologii wykorzystywanych zarówno w przemyśle, jak i przy ogrzewaniu domów prywatnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Praga "miastem oszustw"? Żądają przeprosin Władze czeskiej stolicy będą domagać się przeprosin za dokument pod tytułem _ Miasto oszustw _. Twierdzą, że został sfabrykowany.
Robili przekręty przy prywatyzacji. Są skazani Sąd w szwajcarskim mieście Bellinzona skazał pięciu czeskich biznesmenów na kary więzienia za nadużycia finansowe, związane z prywatyzacją czeskiego koncernu wydobycia węgla brunatnego MUS.
Czesi chcą zmiany nazwy swojego kraju Wprowadzenie skróconej nazwy ma wielu zwolenników.
bEDMVeuq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)