Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Debata w Pałacu Prezydenckim: UE na zakręcie

0
Podziel się:

Podczas debaty głos zabrał także prezydent Bronisław Komorowski.

Debata w Pałacu Prezydenckim: UE na zakręcie
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

UE jest na bardzo poważnym zakręcie i grozi jej dekompozycja. Takie głosy padały podczas dzisiejszej debaty w Pałacu Prezydenckim na temat przyszłości Europy. Zdaniem niektórych ekspertów odpowiedzią na ten kryzys powinno być umacnianie metody wspólnotowej.

Aktualizacja: 14.38

Bronisław Komorowski przyznaje, że niewiele wyszło z polskich marzeń, aby Unię Europejską uczynić obszarem wspólnej polityki obronnej i zagranicznej. W Pałacu Prezydenckim zakończyła się debata pod hasłem _ Ewolucja ustrojowa Unii Europejskiej. Idee i realia _, w której wzięło udział kilkudziesięciu polityków, naukowców, ekspertów i dziennikarzy.

Podsumowując debatę, prezydent przekonywał, że mówiąc o zmieniającej się Unii należy zwracać uwagę bardziej na konkrety niż dalekosiężne wizje. Bronisław Komorowski przyznawał, że nie wszystkie polskie pomysły na zmianę Wspólnoty udało się przeprowadzić. - _ Faktycznie niewiele wyszło z polskich marzeń o tym, aby Unię Europejską uczynić obszarem wspólnej i mocnej polityki obronnej - _podkreślił prezydent.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDŹ PREZYDENTA BRONISŁAWA KOMOROWSKIEGO:

Mazowiecki podkreślił, że od początku istnienia UE towarzyszy jej pytanie o ostateczny kształt Unii. Zwrócił uwagę, że to pytanie organizuje wyobraźnię i opiera się na dwóch biegunach: jednym - zakładającym Europę ojczyzn; drugim - stany zjednoczone Europy.

Były premier powiedział, że on sam skłania się do opinii, że Unia jest ustrojowym tworem, który nie ma wzoru. Zdaniem Mazowieckiego obecnie potrzebujemy _ wiary w Unię, ponieważ braknie nam wizyjnego przywództwa _.

W dyskusji w Pałacu Prezydenckim biorą udział m.in.: twórca Polskiego Porozumienia Niepodległościowego prof. Zdzisław Najder, dr Marek Cichocki z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW, prof. Jan Barcz z Akademii Leona Koźmińskiego.

Najder podkreślił, że kryzys każe zadawać pytania o początki i cele powstania Unii Europejskiej. Mówił o wartościach, na jakich się zasadza, m.in. o tożsamości narodowej. Według niego UE nigdy nie stanie się stanami zjednoczonymi Europy, bo USA są oparte na zanegowaniu tradycji narodowych, a w Europie - przeciwnie - te tradycje są z zasady pielęgnowane.

Ekspert mówił też o potrzebie zacieśniania relacji wewnątrz Unii. Jak zaznaczył, mimo iż ludzie lubią na Unię narzekać, to takiego zespołu współpracujących ze sobą państw jeszcze w historii nie było.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/243/m140019.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/orban;krytykuje;bruksele;chodzi;o;dotacje,86,0,1032022.html) *Orban kontra Bruksela. _ Chcą ukarać ludzi _ * - Dlaczego chce się zabrać nam pieniądze, podczas gdy gdzie indziej udostępnia się je workami? - pyta premier Wegier Viktor Orban. Marek Cichocki podkreślił, że jest w Pałacu Prezydenckim po raz pierwszy po śmierci Lecha Kaczyńskiego, którego był doradcą ds. europejskich; zauważył też, że wiele spraw dzieli go od polityki obecnego rządu, jak i prezydenta. Jak mówił, Unia ulega obecnie w znacznym stopniu dekompozycji. Jego zdaniem, w tej chwili krystalizuje się nowa forma europejskiego ładu, którego podstawą jest m.in. fiskalny centralizm.

Ekspert uważa, że u UE mamy do czynienia ze strukturą wielu prędkości; wśród nich wymienił m.in. nieformalne przywództwo francusko-niemieckie, oparte w dużej mierze na uzurpacji. Według Cichockiego Polska nie powinna wspierać tego przywództwa, _ na pewno nie w jego obecnej postaci _; podkreślił jednak wagę współpracy z Niemcami.

Cichocki uważa, że Polska musi przedyskutować cele swojego członkostwa w UE. Jak ocenił, oznaczać powinno ono dla naszego kraju zagwarantowanie najlepszych możliwości rozwoju.

Według prof. Barcza, po przyjęciu Traktatu Lizbońskiego kondycja Unii jest znacznie lepsza, niż się o tym mówi w różnych dyskusjach. Jak dodał, Unia jest teraz zwartą organizacją międzynarodową.

Barcz podkreślił też, że o skuteczności poszczególnych państw w procesie decyzyjności Unii decyduje tylko sprawność ich działania. Zaznaczył jednak, że żadne państwo, które nie jest w strefie euro, nie ma co myśleć o zajmowaniu poważnej, czołowej pozycji w procesie decyzyjnym w Unii Europejskiej. W jego ocenie, strefa euro przetrwa, ale w zmienionej formie - mogą się pojawić w niej nowe państwa, a _ niewydolne _ kraje mogą być wyłączane.

Podsekretarz stanu ds. prawnych i traktatowych w MSZ Maciej Szpunar, odnosząc się do wystąpienia Cichockiego, ocenił, że jego diagnoza była bardzo trafna w wielu punktach, choć on sam ma wątpliwości jak wobec tej diagnozy powinna zachować się Polska.

Jak mówił, doszło do kryzysu metody wspólnotowej, a - zdaniem Szpunara - kluczowe dla Polski jest ratowanie i umacnianie tej metody. Eurodeputowany PO Jacek Saryusz-Wolski ocenił, że UE jest na bardzo poważnym zakręcie. Jak mówił, w debacie europejskiej _ padają pytania egzystencjalne _ - _ to be or not to be _. Eurodeputowany wyraził jednak przekonanie, że Unia Europejska wyjdzie z tego obronną ręką.

Cykl debat o przyszłości Unii Europejskiej zakończy się w czerwcu.

Czytaj więcej o Unii Europejskiej
Nic nie robią sobie z polskiego weta. Stracimy dziesiątki miliardów? Komisarz do spraw klimatu: _ Nie powstrzymacie nas przed zmianami _. Odpowiedź Polski: _ Unia strzela sobie samobója _.
Koniec emigracji. Połowa Polaków wróciła Trwający od kilku lat kryzys gospodarczy spowodował, że mniej Polaków decydowało się na migrację z Polski.
Pakt fiskalny podpisany, ale Tusk stawia warunki _ Nasz podpis nie oznacza przyjęcia dokumentu _ - oświadczył premier w Brukseli. Ujawnił co dalej.
Twierdzą, że Merkel mięknie i sypnie gotówką Zdaniem niemieckich komentatorów, kanclerz gotowa jest ustąpić pod międzynarodową presją.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)