Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Demografia Bułgarii. "Pożyczyć wnuka" - letni projekt dla babć i młodzieży

Demografia Bułgarii. "Pożyczyć wnuka" - letni projekt dla babć i młodzieży

Fot. olesiabilkei - Fotolia.com
Całemu pokoleniu młodych Bułgarów brakuje pewnych doświadczeń rodziców - wakacji na wsi u babci, pomidorów z ogrodu, zapachu żywej krowy. Tymczasem mieszkający na wsi starsi ludzie czują się samotni i tęsknią za towarzystwem młodych ludzi.

Próżnię postanowiła wypełnić niemiecka fundacja im.Friedricha Eberta i władze miasta Gabrowo w środkowej Bułgarii. W ubiegłym roku zainicjowały projekt pt. Przyjmij mnie na wieś, a tego lata go rozszerzyły.

Idea jest prosta i polega na tworzeniu kontaktów między potencjalnymi wnukami a chętnymi do ich przyjęcia babciami i dziadkami. Cała akcja kosztuje niewiele ponad 3500 euro.

Młodzież z miast przyjeżdża na wieś na tydzień. Dla starszych ludzi przyszywany wnuk jest ogromnym urozmaiceniem w ich monotonnym życiu.

Do udziału w programie, jak wykazało ubiegłoroczne doświadczenie, zgłaszają się zdrowi i bardziej wykształceni mieszkańcy gabrowskich wiosek. Chwalą się ogrodem, gotują prawdziwe dania jak u babci, a młodzież, wbrew rozpowszechnionej opinii, że woli spędzać czas przed komputerem, pracuje w ogrodzie, karmi kury i przypatruje się dojeniu krów.

W projekcie mogą uczestniczyć młodzi ludzie w wieku od 15 do 29 lat. Według jednej z inicjatorek Eleny Wlaewej, ma on na celu stworzenie kontaktu ze wsią, zapoznanie miejskich dzieci i młodzieży z tradycjami, rzemiosłem, folklorem.

Do nauki rzemiosła w tak krótkim czasie raczej nie dochodzi, lecz docenić spokojne wiejskie życie można - mówi student matematyki, Dragomir, który po raz drugi zamierza być wnukiem do wynajęcia, zresztą tej samej babci co w ubiegłym roku.

Wnukami do wynajęcia najczęściej chcą być studenci o nastawieniu ekologicznym, przyciągnięci piękną przyrodą i lasami w okolicach Gabrowa. Dla wielu z nich są to zdrowe i najtańsze wakacje.

Rok temu projekt realizowano w wiosce Nowakowci. Wynajęto 25 wnuków. W tym roku do projektu włączyły się sąsiednie wsie Zaja, Streżewci, Gumosznik a wnuków będzie kilkakrotnie więcej. Mogą się też zgłaszać za pośrednictwem Facebooka.

Czytaj więcej w Money.pl

PAP
Czytaj także
Polecane galerie