Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Dodruk euro jeszcze potrwa. EBC podjął decyzję

Dodruk euro jeszcze potrwa. EBC podjął decyzję

Mario Draghi nie straci miana największego "drukarza" świata Fot. AP/FOTOLINK
Mario Draghi nie straci miana największego "drukarza" świata

Europejski Bank Centralny nie zdecydował się jeszcze na zmniejszenie dodruku 30 mld euro miesięcznie. Ta decyzja będzie musiała poczekać pół roku.

Stopa procentowa kredytu refinansowego wynosić będzie nadal 0,0 proc. - zdecydował EBC na posiedzeniu w czwartek. Dla rynku taka decyzja nie jest niespodzianką.

Jednocześnie bank podtrzymał plan w zakresie skupu aktywów do końca września 2018 r. Oznacza to, że na rynek miesięcznie będzie wciąż trafiać 30 mld euro na skup obligacji. Palma pierwszeństwa EBC wśród światowych "drukarzy" zostanie więc utrzymana.

Stopa kredytu w banku centralnym pozostała na poziomie 0,25 proc., a stopa depozytowa (tyle płaci, a właściwie pobiera EBC za pozostawione w jego skarbcu pieniądze) na minus 0,4 proc.

Zobacz też: Od kiedy zdrożeją kredyty?


"Rada Prezesów oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym poziomie przez dłuższy okres, zdecydowanie przekraczający horyzont czasowy zakupów aktywów netto" - napisano w komunikacie.

"Jeśli chodzi o niestandardowe środki polityki pieniężnej, Rada Prezesów potwierdza, że zamierza prowadzić zakupy aktywów netto, na obecnym poziomie 30 mld euro miesięcznie, do końca września 2018, a w razie potrzeby jeszcze dłużej - w każdym razie tak długo, aż stwierdzi trwałe dostosowanie ścieżki inflacji odpowiadające celowi inflacyjnemu" - zdecydował zarząd banku.

Spłacany kapitał z zapadających papierów dłużnych Eurosystem ma reinwestować przez "dłuższy czas po zakończeniu zakupów aktywów netto, a w każdym razie tak długo, jak długo będzie istniała taka potrzeba" - podano. Przyczynić się to ma do zapewnienia "korzystnych warunków płynnościowych, jak i odpowiedniego nastawienia polityki pieniężnej".

Podano też przy okazji projekcje ekonomiczne dla strefy euro. PKB ma wzrosnąć o 2,4 proc. w 2018 (poprzednio 2,3 proc.) i 1,9 proc. w 2019 r. Inflacja HICP wyniesie według prognoz 1,4 proc. w 2018 r., czyli bank nie zauważył zmian, które miałyby skorygować poprzednie prognozy. Obniżył za to prognozę inflacji na 2019 r. z 1,5 do 1,4 proc.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
a
2018-03-10 18:17
Niezły bubel to euro. Jak to taki jeden mówił nie ma to się dodrukuje.
sssss
2018-03-09 01:20
Czyli jak Polska płaci składki do UE to musi płacić to ze swojej krwawicy a UE w zamian daje Polsce dotacje ze świeżo wydrukowanych środków unijnych?
m____u
2018-03-08 22:50
Nadwyżka idzie w krypto.
Pokaż wszystkie komentarze (22)