Notowania

Dodruk euro jeszcze potrwa. EBC podjął decyzję

Europejski Bank Centralny nie zdecydował się jeszcze na zmniejszenie dodruku 30 mld euro miesięcznie. Ta decyzja będzie musiała poczekać pół roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/FOTOLINK)
Mario Draghi nie straci miana największego "drukarza" świata

Stopa procentowa kredytu refinansowego wynosić będzie nadal 0,0 proc. - zdecydował EBC na posiedzeniu w czwartek. Dla rynku taka decyzja nie jest niespodzianką.

Jednocześnie bank podtrzymał plan w zakresie skupu aktywów do końca września 2018 r. Oznacza to, że na rynek miesięcznie będzie wciąż trafiać 30 mld euro na skup obligacji. Palma pierwszeństwa EBC wśród światowych "drukarzy" zostanie więc utrzymana.

Stopa kredytu w banku centralnym pozostała na poziomie 0,25 proc., a stopa depozytowa (tyle płaci, a właściwie pobiera EBC za pozostawione w jego skarbcu pieniądze) na minus 0,4 proc.

Zobacz też: Od kiedy zdrożeją kredyty?

"Rada Prezesów oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym poziomie przez dłuższy okres, zdecydowanie przekraczający horyzont czasowy zakupów aktywów netto" - napisano w komunikacie.

"Jeśli chodzi o niestandardowe środki polityki pieniężnej, Rada Prezesów potwierdza, że zamierza prowadzić zakupy aktywów netto, na obecnym poziomie 30 mld euro miesięcznie, do końca września 2018, a w razie potrzeby jeszcze dłużej - w każdym razie tak długo, aż stwierdzi trwałe dostosowanie ścieżki inflacji odpowiadające celowi inflacyjnemu" - zdecydował zarząd banku.

Spłacany kapitał z zapadających papierów dłużnych Eurosystem ma reinwestować przez "dłuższy czas po zakończeniu zakupów aktywów netto, a w każdym razie tak długo, jak długo będzie istniała taka potrzeba" - podano. Przyczynić się to ma do zapewnienia "korzystnych warunków płynnościowych, jak i odpowiedniego nastawienia polityki pieniężnej".

Podano też przy okazji projekcje ekonomiczne dla strefy euro. PKB ma wzrosnąć o 2,4 proc. w 2018 (poprzednio 2,3 proc.) i 1,9 proc. w 2019 r. Inflacja HICP wyniesie według prognoz 1,4 proc. w 2018 r., czyli bank nie zauważył zmian, które miałyby skorygować poprzednie prognozy. Obniżył za to prognozę inflacji na 2019 r. z 1,5 do 1,4 proc.

Tagi: stopy procentowe ebc, giełda, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-03-2018

AaaI tyle tylko potrafią ekonomiści z Brukseli.

08-03-2018

echaW Japonii drukują nieprzytomnie od wielu lat. Oszczędności bogatego kiedyś społeczeństwa w zasadzie wyparowały i obszary biedy w Japonii, nota bene … Czytaj całość

08-03-2018

RafałJak przyjdzie kryzys w momencie zerowych stóp procentowych i co więcej w trakcie już prowadzonego dodruku pieniądza, to nic im już nie pomoże. Jedyne … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (22)