Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dopłaty dla rolników. Wielkopolska Izba Rolnicza przeciwko planom obniżania dopłat

0
Podziel się:

Według Izby decyzja o ograniczeniu płatności może spowolnić wzrost i doprowadzić do utraty kolejnych miejsc pracy na obszarach wiejskich.

Dopłaty dla rolników. Wielkopolska Izba Rolnicza przeciwko planom obniżania dopłat
(AndreasReh/iStockphoto)

Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej nie zgadza się na propozycję Komisji Europejskiej, która chce ograniczenia dopłat rolnych o 5 proc. w 2013 r. - poinformował prezes Izby Piotr Walkowski. Redukcja ma dotyczyć kwoty dopłat powyżej 5 tys. euro.

_ - Nie przekonują nas argumenty, że cięcia te są związane z mechanizmem dyscypliny finansowej, który został uruchomiony w związku z uchwaleniem przez państwa unijne niższego budżetu na lata 2014-2020. Podzielamy opinię Stowarzyszenia Copa-Cogeca (organizacja europejskich rolniczych związków zawodowych i spółdzielni - PAP), że cięcia płatności nie były planowane i mogą zagrozić inwestycjom już poczynionym lub zaplanowanym na 2013 r., a także mogą jeszcze bardziej pogłębić kryzys gospodarczy _ - napisał w stanowisku zarząd Izby.

Według prezesa Izby posła Piotra Walkowskiego (PSL) rolnicy zobowiązali się do przeprowadzenia pewnych inwestycji w 2013 r. i nie spodziewali się tego rodzaju cięć.

_ - Dotyczy to w szczególności rolników z nowych krajów unijnych, którzy od 2013 r. zostali zobowiązani do przestrzegania wymogów wzajemnej zgodności w obszarze dobrostanu zwierząt. Wymogi te wiązały się z największymi nakładami finansowymi ze strony gospodarstw. W obecnej sytuacji, gdy ceny uzyskiwane na rynku ledwo pokrywają koszty produkcji, a wahania rynków wzrastają, dalsze cięcia płatności są niezrozumiałe i niedopuszczalne _ - powiedział Walkowski.

Według Izby decyzja o ograniczeniu płatności może spowolnić wzrost i doprowadzić do utraty kolejnych miejsc pracy na obszarach wiejskich, jak i w otoczeniu rolnictwa, co wpłynie na pogłębienie kryzysu. Komisja Europejska przyjęła w marcu w ramach tzw. procedury pisemnej wniosek o ok. 5-proc. redukcję dopłat rolnych w 2013 r. Redukcja ma dotyczyć kwoty dopłat powyżej 5 tys. euro.

Jeśli propozycja zostanie przyjęta w takim kształcie, redukcja nie dotknęłaby rolników, którzy mają otrzymać mniej niż 5 tysięcy euro dopłat rolnych w 2013 r. W Polsce mniej niż 10 proc. gospodarstw otrzymuje dopłaty większe niż 5 tysięcy euro rocznie.

Czytaj więcej w Money.pl
Zmiany w wynagrodzeniach nauczycieli Resort edukacji rozwiązuje problem, z którym szkoły i ich organy nadzorcze borykają się od 3 lat.
Miliardy euro są w Polsce marnowane? Tak wynika z raportu, który powstał na zlecenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.
Rewolucja w dopłatach. Koniec wyłudzeń Koniec dopłat unijnych dla właścicieli lotnisk czy obiektów sportowych, czyli dla tych, którzy ziemię mają, ale jej nie uprawiają.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)