Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dotacje dla rolników będą łatwiej dostępne

0
Podziel się:

Sejm umożliwił wypłacanie zaliczek na realizację projektów finansowanych przez UE.

Dotacje dla rolników będą łatwiej dostępne
(MarilynJane/CC/Flickr)

Sejm nowelizował w piątek ustawę o uruchamianiu środków z budżetu UE przeznaczanych na finansowanie Wspólnej Polityki Rolnej . Zakłada ona wypłacanie zaliczek na realizację projektów dot. rolnictwa. Dotychczas zwrot kosztów inwestycji następował dopiero po jej zakończeniu.

Za przyjęciem ustawy głosowało 391 posłów, 6 było przeciw. Podczas drugiego czytanie nowelizacji posłowie nie wnieśli poprawek.

Beneficjent starający się o unijne wsparcie będzie mógł otrzymać zaliczkę na realizację projektów w ramach unijnych programów pomocowych dla rolnictwa i obszarów wiejskich. Do tej pory rolnik czy przedsiębiorca na realizację przedsięwzięcia zaciągał kredyt, uzyskanie zaś pożyczki z banku było w ostatnim okresie utrudnione.

Wprowadzenie zaliczek ma ułatwić i przyspieszyć wydawanie unijnych środków.Osoba czy firma starająca się o unijne wsparcie będzie mogła od razu przy składaniu wniosku ubiegać się o przyznanie zaliczki. Warunkiem jej otrzymania jest uzyskanie gwarancji bankowej.

Jak zapewnia wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke, takie rozwiązanie jest korzystne, gdyż koszty gwarancji będą niższe niż kredytu. Dodał, posiadanie gwarancji jest wymogiem KE.

Projekt zakłada, że zaliczka może wynieść do 20 proc. przyznanej pomocy z unijnych programów realizowanych do 2012 r. Wyjątek stanowią lata 2009 i 2010, w których zaliczka wynosi nawet do 50 proc. - _ Chodzi o przyspieszenie wydawania unijnych funduszy, jest to 17,2 mld euro _- wyjaśnił wiceminister. Pieniądze te będzie wypłacała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a pochodzić one będą głównie ze środków unijnych.

Zaliczki takie będą przeznaczone dla beneficjentów realizujących m.in. takie działania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich jak modernizacja gospodarstw, inwestycje w przetwórstwie rolno-spożywczym, tworzenie nowych miejsc pracy na wsi i tworzenie mikroprzedsiębiorstw oraz dla tzw. lokalnych grup działania, grup producentów rolnych i samorządów. Będzie można także uzyskać zaliczkę na szkolenia zawodowe.

Przewidziana jest także zaliczka w wysokości 50 tys. zł dla grup producenckich. Ma ona pokryć koszty założenia i administrowania taką grupą w pierwszym roku działalności.

Resort rolnictwa przewiduje, że w tym roku na wszystkie działania zostaną wypłacone zaliczki w wysokości prawie 357 mln euro, z tego ok. 270 tys. euro finansowane będzie przez KE.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)