Notowania

dotacje
24.04.2012 16:33

Dotacje na wynalazki i nowoczesne inwestycje

Przedsiębiorcy będą mogli otrzymać 600 mln zł unijnych dotacji na wprowadzanie wynalazków do produkcji oraz 400 mln zł na inwestycje w nowe technologie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Przedsiębiorcy będą mogli otrzymać 600 mln zł unijnych dotacji na wprowadzanie wynalazków do produkcji oraz 400 mln zł na inwestycje w nowe technologie. Komitet Monitorujący zatwierdził dziś nowy podział pieniędzy w programie Innowacyjna Gospodarka.

600 mln zł ma trafić na pilotażowy projekt wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw, które po raz pierwszy wdrażają wynalazki, a 400 mln zł będzie przeznaczone na dofinansowanie projektów z listy rezerwowej w działaniu 4.4 Programu Innowacyjna Gospodarka. Z tego działania dofinansowywane są inwestycje związane z zastosowaniem nowych rozwiązań technologicznych, produktowych, usługowych lub organizacyjnych; chodzi o rozwiązania stosowane na świecie nie dłużej niż trzy lata.

Resort poinformował, że największą szansę na dofinansowanie z puli przeznaczonej dla małych i średnich przedsiębiorstw wdrażających wynalazki będą miały projekty o wysokiej innowacyjności, dotyczące wynalazku, na który jest zapotrzebowanie na rynku międzynarodowym i który powstał w Polsce.

_ - Wyboru najlepszych pomysłów dokona panel ekspertów. Na podstawie prezentacji projektów przez wnioskodawców, panel ekspertów uszereguje poszczególne przedsięwzięcia w kolejności od najlepszego do najgorszego. Liczba uzyskanych w ten sposób punktów, w zestawieniu z liczbą punktów uzyskanych podczas oceny merytorycznej (...) utworzy ostateczną ocenę projektu _ - poinformował resort.

Podkreślono, że porównywanie projektów pojawia się po raz pierwszy w systemie wdrażania funduszy. Dotychczas każdy projekt był przez ekspertów oceniany indywidualnie.

400 mln zł, które zasili budżet działania 4.4 programu Innowacyjna Gospodarka, zostanie Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/48/m200752.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/pozyskiwanie_kapitalu/artykul/dotacje;dla;przedsiebiorcow;duze;pieniadze;do;wziecia,204,0,1066700.html) *Miliard do wzięcia. Zobacz, dla kogo dotacje * Pieniądze mają być skierowane m.in. na wspieranie firm, które po raz pierwszy wykorzystują nowe wynalazki lub wdrażają technologie objęte ochroną patentową. wykorzystane na wsparcie projektów tych przedsiębiorców, którzy składali wnioski o dofinansowanie inwestycji w 2009 r. i pomimo wysokich ocen nie otrzymali dotacji.

Program Innowacyjna Gospodarka to jeden z sześciu krajowych programów unijnych realizowanych w Polsce. Po zatwierdzonych w grudniu przez Komisję Europejską zmianach w programie jego budżet wzrósł z 9,7 mld euro do 10,1 mld euro - z tego 8,6 mld euro to środki europejskie.

Z programu są realizowane inwestycje, które mają na celu m.in. zwiększenie innowacyjności przedsiębiorstw, wzrost konkurencyjności polskiej nauki i zwiększenie jej roli w rozwoju gospodarczym, zwiększenie udziału innowacyjnych produktów polskiej gospodarki w rynku międzynarodowym, tworzenie trwałych i lepszych miejsc pracy oraz wzrost wykorzystania technologii informacyjnych i komunikacyjnych w gospodarce.

Czytaj więcej o dotacjach w Money.pl
Kolej straci dotacje z UE. Zobacz ile i kiedy Minister zapowiedziała, że za 2 lata Polska ponownie zwróci się do Komisji Europejskiej o przeniesienie niewykorzystanych funduszy z projektów kolejowych na drogowe.
Unia da pieniądze. Co zrobi Grabarczyk? Komisja Europejska nieco łagodzi stanowisko w sprawie polskiego postulatu dotyczącego przeniesienia części pieniędzy z projektów kolejowych na drogi. Chodzi o miliard 200 milionów euro.
Wiemy, kiedy dowiemy się, ile da nam Unia - Prawdopodobnie dopiero w 2013 roku będzie wiadomo, ile pieniędzy znajdzie się w budżecie UE na lata 2014-2020 - uważa przewodnicząca komisji rozwoju regionalnego Parlamentu Europejskiego Danuta Huebner.
Tagi: dotacje, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz