Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dotacje unijne jednak trafią do Polski? Boni walczy

0
Podziel się:

Wątpliwości dotyczą siedmiu projektów o łącznej wartości 1,4 miliarda złotych.

Dotacje unijne jednak trafią do Polski? Boni walczy
(kprm.gov.pl)

_ - Jesienią KE powinna podjąć decyzję ws. odblokowania wypłat funduszy na projekty elektronicznej administracji _- poinformował minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. Minister dziś spotkał się w tej sprawie z komisarzem UE ds. polityki regionalnej.

W połowie kwietnia Komisja Europejska zdecydowała o przerwaniu wypłat dla Polski na projekty elektronicznej administracji w związku z podejrzeniami o korupcję. Sprawy prowadzi CBA i NIK.

Boni powiedział, że wątpliwości dotyczą siedmiu projektów o łącznej wartości 1,4 mld zł, w tym pięciu prowadzonych przez Centrum Projektów Informatycznych i dwóch projektów zdrowotnych. Wśród nich są: elektroniczny dowód osobisty i elektroniczna baza recept.

Boni po spotkaniu z komisarzem Johannesem Hahnem poinformował dziennikarzy w Brukseli, że polska strona do końca maja ma przygotować plan naprawczy, a w pierwszym tygodniu czerwca powinien powstać wspólny _ zespół zadaniowy _. _ Zespół najpierw oceni plan naprawczy, a potem będzie monitorował realizację projektów do 2015 roku _ - poinformował Boni. W skład zespołu mają wchodzić polscy i brukselscy urzędnicy.

_ - Nasze zadanie polega na tym, żeby przekonać Komisję, że zmiany personalne, zmiany w sposobie zarządzania - monitoringu i kontroli - tych projektów będą gwarantowały to, że nie ma już ryzyk z jakimikolwiek złymi zdarzeniami _ - tłumaczył minister.

Projekty wdrażające elektroniczną obsługę administracyjną w krajach UE (e-government) są realizowane w ramach programu operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013. Na realizację całego programu w Polsce dostępne jest ponad 9,7 mld euro, z czego ponad 8,2 mld euro to dotacje Unii Europejskiej. Na e-government jest przeznaczonych 8 proc. tej kwoty.

KE wstrzymała płatności dotyczące części projektów realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Stało się tak w związku ze śledztwem, jakie prowadzi prokuratura apelacyjna ws. ustawiania za łapówki przetargów na zakup sprzętu i usług teleinformatycznych przez Centrum Projektów Informatycznych w czasie, gdy funkcjonowało ono w ramach b. Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Czytaj więcej w Money.pl
Lewandowski o budżecie UE: "skromny" Każdy pieniądz inwestycyjny, który nie potęguje problemów dzisiejszej Europy, powinien być teraz wydawany; i taki charakter ma również budżet europejski - mówił podczas otwarcia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski.
Coraz mniej unijnych pieniędzy. Są tutaj Wartość umów podpisanych do końca pierwszego kwartału 2012 roku to prawie 6,5 mld złotych.
Ostry zgrzyt między rządem a Kościołem Minister Boni nie chce iść na rękę Kościołowi, ale proponuje ugodę.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)