Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dotacje z UE dla rolników. Wpływa tysiące wniosków

0
Podziel się:

O przyznaniu wsparcia decyduje liczba punktów, a nie kolejność dostarczenia dokumentu.

Dotacje z UE dla rolników. Wpływa tysiące wniosków
(JWGreen/wikipedia.org)

Ponad 2,1 tys. wniosków na kwotę łączną 306 mln zł o dofinansowanie inwestycji w gospodarstwach rolnych wpłynęło do 11 kwietnia br. do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Największe zainteresowanie tą formą pomocy jest w woj. łódzkim - podaje ARiMR.

Chodzi o działanie _ Modernizacja gospodarstw rolnych _ w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Wnioski można składać do 23 kwietnia br.

Jest to kolejna możliwość ubiegania się o unijne dofinansowanie inwestycji w gospodarstwie rolnym; poprzednie nabory przeprowadzone zostały w latach 2007, 2009, 2011 (bez woj. wielkopolskiego) i 2012 (tylko w woj. podkarpackim).

Obecny nabór prowadzony jest w ośmiu województwach: lubelskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, opolskim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. Pozostałe wykorzystały już pulę środków przeznaczonych na ten cel. Dotychczas rolnicy złożyli 2136 wniosków na kwotę 306 mln zł. Agencja ma na ten cel ok. 537 mln zł.

Z szacunków ARiMR wynika, że wsparcie będzie mogło otrzymać ok. 4 tys. rolników. Średnio rolnik ubiega się o ok. 130 tys. zł pomocy. Najczęściej rolnicy starają się o pieniądze na zakup ciągników i maszyn rolniczych.

O przyznaniu wsparcia decyduje liczba punktów, a nie kolejność dostarczenia dokumentu. Punkty zostaną przyznane m.in. na podstawie oceny, na ile planowana inwestycja przyczyni się do wzmocnienia siły ekonomicznej gospodarstwa. Wzięte zostanie pod uwagę także to, ile osób składa wniosek - czy jest to indywidualny projekt czy też projekt kilku osób w ramach tzw. wspólnego użytkowania maszyn i urządzeń.

Maksymalne dofinansowanie, jakie można uzyskać na ten cel w latach 2007-2013 wynosi 300 tys. złotych na jedno gospodarstwo i jednego beneficjenta. ARiMR dopłaca od 40 proc. do 60 proc. tzw. kosztów kwalifikowalnych danej inwestycji.

Czytaj więcej w Money.pl
Unia chce uciąć pieniędze rolnikom. Sprzeciw... Według Izby decyzja o ograniczeniu płatności może spowolnić wzrost i doprowadzić do utraty kolejnych miejsc pracy na obszarach wiejskich.
Rozdają nawet po 50 mln na inwestycje W skali kraju przewidziano na ten cel około 600 mln zł. Nabór wniosków o dofinansowanie rozpocznie się pod koniec kwietnia.
Do podziału jest 3,5 mld euro. Sprawdź dla kogo Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje je od połowy marca.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)