Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dotacje z Unii Europejskiej. Zbliża się koniec negocjacji

0
Podziel się:

Tylko w dyspozycji samorządów będzie ponad 31 mld euro, a w krajowych programach operacyjnych ponad 45 mld euro.

Dotacje z Unii Europejskiej. Zbliża się koniec negocjacji
(Parlament Europejski)

Polska ustala z Komisją Europejską programy operacyjne na lata 2014-2020. Resort infrastruktury i rozwoju spodziewa się, że Bruksela rozpocznie ich akceptację we wrześniu. Tylko w dyspozycji samorządów będzie ponad 31 miliardów euro, a w krajowych programach operacyjnych ponad 45 miliardów euro.

Wiceminister infrastruktury i rozwoju Marceli Niezgoda powiedział, że resort uzgodnił już prawie w całości z KE program _ Polska Cyfrowa _, na który w nowej perspektywie unijnej trafi 2,2 mld euro. _ - Po wprowadzeniu ustalonych, kompromisowych zmian, Komisja Europejska powinna formalnie go akceptować we wrześniu _ - podkreślił.

Zwrócił uwagę, że program ten dotyczy tylko sektora technologii informacyjno-komunikacyjnych. Jak zaznaczył - w odróżnieniu od innych, bardziej złożonych programów, np. _ Infrastruktura i Środowisko _, z którego pieniądze będą przeznaczone na inwestycje m.in. w drogi, kolej, gospodarkę wodno-ściekową, ochronę przyrody, zdrowia i kultury, negocjacje w sprawie programu _ Polska Cyfrowa _ mogły przebiegać szybciej.

_ - Zakładamy, że od września Komisja Europejska będzie formalnie, po kolei, akceptowała programy operacyjne _ - podkreślił Niezgoda.

_ - Rozmawiamy z Komisją o poszczególnych sektorach. Brukseli zależy na zakończeniu tych uzgodnień możliwie szybko. Polska jest największym beneficjentem Polityki Spójności, stąd też zasady, które są ustanawiane dla poszczególnych programów w naszym kraju, będą odwzorowane we wszystkich krajach Unii Europejskiej _ - dodał.

Pytany, z czym resort ma najwięcej problemów w rozmowach z KE, odparł: _ Nie można mówić o szczególnych trudnościach w jakiejś dziedzinie. Negocjacje wymagają równomiernego zaangażowania we wszystkie omawiane obszary. Umowa Partnerstwa, zaakceptowana w maju przez Komisję Europejską, przesądza o budżecie unijnym na poszczególne sektory _.

Polska negocjuje z KE sześć krajowych programów operacyjnych i 16 regionalnych. Krajowe programy to: _ Infrastruktura i Środowisko _ z budżetem 27,45 mld euro, _ Inteligentny Rozwój _ (ok. 8,6 mld euro), _ Wiedza Edukacja Rozwój _ (ok. 4,7 mld euro, łącznie z instrumentem Inicjatywa na rzecz zatrudnienia młodzieży), _ Polska Cyfrowa _ (ok. 2,2 mld euro), Polska Wschodnia (ok. 2,1 mld euro), Pomoc Techniczna (ok. 700,1 mln euro).

Ponad 31 mld euro sięga budżet 16 regionalnych programów operacyjnych. Niezgoda podkreślił, że w niektórych krajach Unii europejskie pieniądze są zarządzane centralnie. MIR zdecydowało się pójść w innym kierunku. _ - Postawiliśmy na dalszą decentralizację, samorządy województw będą dysponować znacznie większą kwotą niż w latach 2007-2013 _ - zaznaczył. Zmiana polega głównie na przesunięciu na poziom regionalny 2/3 środków z Europejskiego Funduszu Społecznego, zwiększeniu puli na inwestycje w transport miejski, poprawę efektywności energetycznej oraz innowacje i prowadzenie przez przedsiębiorstwa prac badawczo-rozwojowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Polacy nie wracają do kraju, bo boją się o pracę W 2012 roku poza Polską czasowo przebywało 2,13 milionów Polaków.
Putin pomoże zbudować elektrownię atomową Prezydenci Rosji i Argentyny podpisali porozumienie o współpracy w dziedzinie energetyki nuklearnej.
Chcą odrębności. 124 tys. podpisów za 124 tys. podpisów pod projektem ustawy, który zakłada uznanie Ślązaków za grupę etniczną zebrał Ruch Autonomii Śląska (RAŚ) i wspierające go w tym przedsięwzięciu organizacje.
dotacje z ue
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)