Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dylemat Hollande'a: po stronie Greków, czy Merkel?

0
Podziel się:

Głosując na partie, które chcą odrzucenia lub renegocjacji pakietu ratunkowego, Grecy postawili Francois Hollande'a przed poważnym dylematem.

Dylemat Hollande'a: po stronie Greków, czy Merkel?
(PAP/EPA)

Głosując na partie, które chcą odrzucenia lub renegocjacji pakietu ratunkowego, Grecy postawili Francois Hollande'a przed dylematem: czy stanąć po ich stronie, czy też wbrew swym wyborczym hasłom poprzeć kanclerz Angelę Merkel i MFW - pisze _ Financial Times _.

_ - Wybór, którego dokona Hollande, będzie brzemienny w skutki dla Francji i Europy _ - uważa komentator _ Financial Timesa _ Gideon Rachman.

Jego zdaniem,_ potencjalnie, nowy prezydent Francji mógłby uplasować się jako lider południowoeuropejskich rebeliantów. Nie ulega wątpliwości, że rządy Hiszpanii i Włoch, mimo iż formalnie wywodzą się z odmiennych politycznych nurtów, kibicowały mu. Podobnie jak Grecy, Hiszpanie i Włosi desperacko pragną zakwestionowania niemieckiej fiskalnej ortodoksji _ - zaznacza.

_ Jednak każda francuska próba postawienia Niemców w izolacji w UE byłaby historyczną zmianą powojennej polityki zagranicznej Francji, wychodzącej z założenia, że +francusko-niemiecka para+ powinna wspólnie kierować UE _ - charakteryzuje dylemat Francji Rachman.

Cena, którą Francja zapłaciłaby za związanie się z europejskimi południowcami i izolację Niemiec w UE byłaby w jego ocenie bardzo wysoka.

_ Francja musiałaby rozstać się z jej wyobrażeniem o tym, że jej gospodarka należy do silniejszych w Europie, zaczęłaby być gorzej postrzegana przez finansowe rynki, a co gorsza, rozłam Francji i Niemiec spowodowałby trudności dla całej UE, wydobywając na jaw tektoniczne pęknięcie europejskich fundamentów i wspólnej waluty _ - ostrzega.

Z powodu tak wysokiej stawki rozejścia się Francji i Niemiec - sądzi Rachman - Hollande stonuje żądania renegocjacji paktu fiskalnego (zapewniającego prawnie wiążący wymóg zrównoważonego budżetu pod groźbą sankcji - PAP) w zamian za co uzyska od Angeli Merkel zgodę na ogólnikowo sformułowany pakt wzrostu, będący uzupełnieniem paktu fiskalnego.

Innymi elementami porozumienia Hollande'a z Merkel mogłyby być wsparte przez UE obligacje przeznaczone na finansowanie inwestycji w infrastrukturę, a także zwiększenie akcji pożyczkowej przez Europejski Bank Inwestycyjny.

_ Byłby to typowy francusko-niemiecki unik, pozwalający wszystkim stronom na honorowe wycofanie się na z góry upatrzone pozycje, bez większego wpływu na z lekka zdumiony świat zewnętrzny _ - ocenia Rachman. Taki scenariusz komplikuje jednak zdaniem komentatora _ FT _ sytuacja Grecji, którą porównuje do _ politycznego wulkanu _:

_ Grecki problem jest obecnie w tak ostrej fazie, że nie da się go doraźnie naprawić z pomocą kilku sprytnych klauzul dodanych do europejskich traktatów. Wymaga rzeczywistych, trudnych i niebezpiecznych decyzji (...) Stojąc przed wyborem: poparcie Grecji, bądź poparcie Niemiec, jest niemal pewne, że Francuzi stanęliby po stronie Niemców. Jednak taki wybór obnażyłby wyborczą retorykę Hollande'a jako gołosłowną _ - ocenia Rachman.

Komentator _ FT _ obawia się, że połączenie dwóch czynników: politycznego chaosu w Grecji i nieelastycznej postawy MFW (podobnie jak Merkel przeciwnego renegocjacji przyjętego paktu antykryzysowego dla Grecji) zaowocuje nowym kryzysem w Grecji latem tego roku.

Wówczas UE będzie musiała dokonać doniosłego wyboru: czy udzieli Grecji jeszcze większej pomocy mimo wycofania się Funduszu, czy też pomocy jej odmówi, godząc się na ekonomiczne i polityczne ryzyko będące następstwem takiego wyboru? Dylemat jest tak poważny, że w zderzeniu z nim wyborcza retoryka Hollande'a nie ma większego znaczenia - konkluduje Rachman.

Czytaj więcej o zmaganiach Europy z oszczędnościami
Sabotują Europę? To niech radzą sobie sami Francja i Grecja straciły poczucie rzeczywistości - tak niemiecki dziennik Die Welt komentuje wyniki ostatnich wyborów w tych krajach.
Nowy prezydent Francji utemperuje Merkel? _ Ona dokonała swego wyboru. Kierowała Europą z Nicolasem Sarkozym i widzimy efekty! _
Lagarde pożyczy, ale to nie kończy sprawy Szefowa MFW podkreśliła, że dla Grecji istotniejsza jest inna rzecz.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)