Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Elektrownia atomowa nie powstanie w Bułgarii

0
Podziel się:

Jak poinformował bułgarski wiceminister finansów, na terenie przygotowanym pod budowę siłowni atomowej powstanie elektrownia gazowa.

Elektrownia atomowa nie powstanie w Bułgarii
(Japo/public domain/Wikipedia)

Centroprawicowy rząd Bułgarii zrezygnował z budowy drugiej elektrowni atomowej - powiadomił wiceminister finansów Władysław Goranow. Kontrakt na budowę siłowni w Belene Sofia podpisała w 2008 r. z rosyjskim Atomstrojeksportem.

Premier Bojko Borysow ma w ciągu dnia poinformować o decyzji prezydenta Rosena Plewnelijewa oraz parlament. Jutro do Moskwy udaje się minister gospodarki, energetyki i turystyki Delian Dobrew, który ma zawiadomić stronę rosyjską.

Jak poinformował Goranow, na terenie przygotowanym w Belene pod budowę siłowni atomowej powstanie elektrownia gazowa.

Decyzja ma położyć kres toczącej się w Bułgarii dyskusji na temat drogiej inwestycji, jak i sporom z Rosją o jej cenę.

Projekt budowy drugiej siłowni atomowej powstał w latach 80. ubiegłego wieku, zamrożono go na początku lat 90. Ponownie reaktywowano go w 2003 r., kiedy Bułgaria, przygotowując się do wejścia do UE, powinna była zamknąć cztery starsze reaktory swojej jedynej elektrowni atomowej w Kozłoduju.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/242/m74738.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/elektrownia;atomowa;w;polsce;trwaja;konsultacje,121,0,1023097.html) *Tam stanie elektrownia atomowa. Decydują * W Pomorskiem trwają konsultacje społeczne w sprawie lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni atomowej. W 2008 r. Państwowa Spółka Energetyczna podpisała kontrakt z Atomstrojeksportem na budowę elektrowni oraz dostawę dwóch reaktorów typu WWER trzeciej generacji o łącznej mocy 2 tys. megawatów. Wartość kontraktu wynosiła 3,9 mld euro, jednak znalazły się w nim nieprecyzyjne zapisy dotyczące kosztów budowy. Między innymi, nie uwzględniono wskaźnika inflacji, i ostatecznie cena według strony rosyjskiej wzrosła do 6,3 mld euro. Bułgaria odrzuciła tę cenę, chociaż w projekt zainwestowano już ponad 1 mld euro.

Spory z Rosją toczyły się od połowy 2009 r., kiedy wybory wygrała partia GERB (Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii) Borysowa.

Wiceminister Goranow zapewnił, że elektrownia gazowa będzie tańsza od atomowej. Jednak na przykład, według Rumena Owczarowa, byłego ministra energetyki w lewicowych rządach ostatnich lat, właśnie elektrownia gazowa stworzy dodatkową zależność, gdyż Bułgaria otrzymuje ponad 90 proc. potrzebnego jej gazu od Rosji.

Czytaj więcej w Money.pl
Zbierają podpisy. Bo boją się atomówki Referendum w sprawie budowy elektrowni atomowej odbędzie się, jeżeli w ciągu trzech miesięcy organizacji ekologiczne zbiorą 300 tys. podpisów popierających inicjatywę.
Terroryzm jądrowy. Premier wzywa do walki Premier Japonii Yoshihiko Noda zapowiedział na szczycie w sprawie bezpieczeństwa nuklearnego w stolicy Korei Południowej, że jego kraj chce wzmocnić działania na rzecz walki z terroryzmem jądrowym.
Groza w Fukushimie. Zabójcze promieniowanie Operator uszkodzonej elektrowni atomowej wykrył promieniowanie 10-krotnie przekraczające śmiertelną dawkę. To rekord!
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)