Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Elżbieta II przedstawiła radykalny program rządu

0
Podziel się:

Priorytetem jest zmniejszenie deficytu i wprowadzenie gospodarki na ścieżkę wzrostu.

Elżbieta II przedstawiła radykalny program rządu
(PAP/EPA)

Konserwatywno-liberalna koalicja ogłosiła plany legislacyjne przewidujące reformę parlamentu, referendum w sprawie nowej ordynacji wyborczej i uchylenie _ autorytarnego _ ustawodawstwa Partii Pracy. Tradycyjnie plany przedstawiła w mowie tronowej Elżbieta II.

Priorytetem rządu jest _ zmniejszenie deficytu, wprowadzenie gospodarki na ścieżkę wzrostu, przyspieszenie tempa redukcji strukturalnego deficytu _. Jest to zapowiedź dalszej redukcji wydatków.

Program ustawodawczy nawiązuje do _ wolności, sprawiedliwości i odpowiedzialności _ z kampanii wyborczej Partii Konserwatywnej i Liberalnych Demokratów, które utworzyły pierwszy koalicyjny rząd w Wielkiej Brytanii od ponad 50 lat.

Są w nim bliskie liberałom wątki praw i swobód obywatelskich, reformy parlamentu, a także akcentowane przez konserwatystów _ odchudzenie _ państwa, reforma służb publicznych, pobudzenie indywidualnego i społecznego poczucia odpowiedzialności.

Ogółem w ciągu najbliższych 18 miesiącach rząd Davida Camerona chce uchwalić 21 ustaw, dotyczących m.in. reformy oświaty, rezygnacji z laburzystowskiego programu dowodów tożsamości dla wszystkich obywateli, ustalenia ściśle 5-letniej kadencji parlamentu oraz wprowadzenie możliwości odwoływania posłów przez wyborców.

Szkoły uzyskają większe możliwości dyscyplinowania uczniów. Dzięki nowym zasadom finansowania oświaty dzieci z biednych rodzin będą mogły pójść do szkoły, która ma lepszą renomę, stawia im wyższe wymagania i tym samym umożliwia zrealizowanie ich potencjału. Powstaną _ wolne szkoły _ na wzór szwedzki.

Jedna z ustaw przewiduje utworzenie biura do spraw odpowiedzialnej polityki budżetowej (OBR - Office for Business Responsibility), które wyręczy ministerstwo finansów w publikowaniu prognoz i będzie dbało o to, by rząd wywiązywał się ze swych finansowych planów.

Wszechobecne w miejscach publicznych kamery uliczne i największa w świecie baza danych DNA zostaną poddane regulacji. Zmniejszy się świadczenia socjalne dla osób odmawiających podjęcia pracy.

Bank Anglii uzyska nadrzędną rolę w regulacji rynku finansowego, a nie będzie, tak jak obecnie, tylko jednym z trzech elementów nadzoru - obok ministerstwa finansów i Zarządu Usług Finansowych (FSA). Rząd będzie zabiegał o efektywne wykorzystanie energii i przestawianie się firm na jej źródła odnawialne.

Przyjęcie ewentualnych nowych traktatów UE będzie wymagało rozpisania referendum.

Było to 59. z rzędu oficjalne otwarcie sesji parlamentu przez Elżbietę II. David Cameron to 12. polityk, który piastuje urząd premiera za jej panowania.
Królowa przyjechała do parlamentu karocą z 1911 roku i zasiadła na tronie pod imponującym baldachimem w Izbie Lordów. Z okazji wizyty królowej w parlamencie wywieszono jej flagę, spuszczając niżej flagę państwową.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)