Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Embargo na mięso z Unii. Kiedy zakaz zostanie zniesiony?

0
Podziel się:

Do Rosji trafia jedna czwarta unijnego eksportu wieprzowiny, czyli rocznie ok. 700 tys. ton mięsa o wartości ok. 1,4 mld euro.

Embargo na mięso z Unii. Kiedy zakaz zostanie zniesiony?
(Elsie esq./CC/Flickr)

Trudno przewidzieć, kiedy zakaz importu wieprzowiny z UE zostanie zniesiony, ponieważ strona rosyjska odmawia przyjęcia wiążącego harmonogramu - poinformował w odpowiedzi na interpelację europosła Konrada Szymańskiego (PiS) komisarz Wspólnoty ds. zdrowia Tonio Borg.

29 stycznia Rosja zażądała od Unii Europejskiej, aby nie certyfikowała wieprzowiny wysyłanej do Rosji, co oznacza w praktyce wprowadzenie przez Moskwę zakazu importu takiego mięsa. Powodem było wykrycie na Litwie dwóch ognisk afrykańskiego pomoru świń u dzików. W lutym dwa przypadki ASF u dzików blisko granicy z Białorusią stwierdzono również w Polsce.

Komisja Europejska stara się przekonać Rosję, by nie sprowadzała mięsa tylko z regionów zainfekowanych ASF. _ - W ciągu ostatnich kilku tygodni udostępniono rosyjskim władzom dużo informacji, które w wystarczającym stopniu potwierdzają, że wywóz wieprzowiny z obszarów UE, których nie dotyczą ograniczenia związane z przypadkami ASF, jakimi objęto określone terytoria na Litwie i w Polsce, jest bezpieczny w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń _ - poinformował w odpowiedzi na interpelację komisarz.

Dodał, że Rosja wyraziła zgodę na rozpatrzenie wniosku UE dotyczącego tzw. regionalizacji. _ - Obecnie odbywają się dodatkowe spotkania o charakterze technicznym, których celem jest uzyskanie zgody Rosji na wznowienie handlu zgodnie z jej zobowiązaniami międzynarodowymi _ - podkreślił Borg. - _ Niestety trudno przewidzieć, kiedy zakaz zostanie zniesiony, ponieważ strona rosyjska odmawia przyjęcia wiążącego harmonogramu _ - zaznaczył.

Borg zapewnił, że Komisja dokłada _ wszelkich starań na wszystkich możliwych szczeblach _, by chronić interesy unijnych producentów wieprzowiny ze wszystkich państw członkowskich. _ Możliwe jest również zastosowanie procedury rozstrzygania sporów Światowej Organizacji Handlu (WTO) _ - podsumowuje Borg.

Jak donosiły media, za wschodnią granicę przez Polskę, mimo embarga, wysyłane były w marcu zwierzęta z Austrii i Danii. Eksporterzy mieli dopisywać na unijnych certyfikatach, że zwierzęta nie pochodzą z Polski i Litwy.

Do Rosji trafia jedna czwarta unijnego eksportu wieprzowiny, czyli rocznie ok. 700 tys. ton mięsa o wartości ok. 1,4 mld euro. Największymi eksporterami wieprzowiny do Rosji w 2012 r. były kolejno: Niemcy, Hiszpania, Dania, Francja, Holandia i Polska. Wartość polskiego eksportu mięsa wieprzowego na rosyjski rynek w 2012 r. wyniosła 43,5 mln euro, a w ciągu 11 miesięcy 2013 r. 90,9 mln euro.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)