Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Emerytalna rewolucja w Hiszpanii potrwa 15 lat

0
Podziel się:

Premier Jose Zapatero oznajmił, że wydłużanie wieku emerytalnego do 67 lat ruszy za dwa lata.

Emerytalna rewolucja w Hiszpanii potrwa 15 lat
(ec.europa.eu)

Premier Hiszpanii, socjalista Jose Luis Rodriguez Zapatero, oznajmił, że wydłużanie wieku emerytalnego do 67 lat rozpocznie się w 2013 i potrwa do 2027 roku.

W przyjętej strategii reformy emerytalnej rząd hiszpański kierował się m.in. względami demograficznymi. Do 2025 roku - wyjaśnił Zapatero - odejdzie z rynku pracy pokolenie baby boom (wyżu demograficznego) i Hiszpania będzie wydawała na emerytury o trzy punkty procentowe swego PKB więcej niż pozostałe kraje Unii Europejskiej.

_ - Będzie wiele osób pobierających emerytury, dlatego więc musimy już dziś myśleć, jak zapobiec temu, aby wydatki publiczne nie wystrzeliły nagle zbytnio do góry _ - tłumaczy Zapatero.

Hiszpanie protestowali od wielu miesięcy. Bez skutku

Od 2013 roku wiek emerytalny będzie podnoszony co roku Hiszpanii o półtora miesiąca, tak że wyniesie w tym roku 65 lat i półtora miesiąca, w 2014 r. - 65 lat i 3 miesiące i tak dalej, aż do 2027 r.

Na koniec stycznia główne centrale związkowe zapowiadają strajk.
Jak komentują media hiszpańskie, rząd będzie miał trudności we wcieleniu swego planu w życie, ponieważ nie osiągnął porozumienia w tej sprawie ani z partiami opozycyjnymi, ani ze związkami zawodowymi.

Partią, która poparła projekt reformy ogłoszony przez socjalistów Zapatero, to katalońscy nacjonaliści z partii Konwergencja i Unia (Convergencia i Unio), którzy wygrali wybory do parlamentu najbogatszego regionu autonomicznego Hiszpanii 28 listopada tego roku.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/176/t45488.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/hiszpanie;zastrajkuja;w;obronie;wieku;emerytalnego,99,0,592227.html) Hiszpanie zastrajkują w obronie wieku emerytalnego Jeszcze dziś na ulice może wyjść nawet 40 tysięcy osób.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/200/t90568.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zapatero;ma;dobre;wiesci;dla;hiszpanow;koniec;ciec,44,0,714540.html) Zapatero ma dobre wieści dla Hiszpanów. Koniec cięć? Premier zapowiada jednak reformę emerytalną.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/240/t100336.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/bruksela;rozpoczyna;dyskusje;o;emeryturach,126,0,641150.html) Bruksela rozpoczyna dyskusję o emeryturach Komisarz UE do spraw zatrudnienia uważa, że trzeba podnosić wiek emerytalny.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)