Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Emigranci przysłali 4,2 mld euro, a będzie więcej

0
Podziel się:

Do Polski płyną olbrzymie pieniądze od rodaków pracujących za granicą. W tym roku może paść rekord, jeśli chodzi o kwotę przelewów od emigrantów.

Emigranci przysłali 4,2 mld euro, a będzie więcej
(Eric Caballero/CC/Flickr)

Do naszego kraju płyną olbrzymie pieniądze od polskich emigrantów. W ubiegłym roku wysłali oni 4,2 mld euro - wynika z danych NBP. Ten rok może być jeszcze lepszy.

Lepsze prognozy wynikają z otwarcia niemieckiego rynku pracy, poprawy koniunktury na Zachodzie i coraz lepszej sytuacja na tamtejszych rynkach pracy - pisze _ Dziennik Gazeta Prawna _. Eurostat podał właśnie, że bezrobocie w krajach Eurolandu znów jest jednocyfrowe i wynosi 9,9 proc. W Niemczech osiągnęło rekordowo niski poziom 6,3 proc. Sytuacja poprawia się też w Wielkiej Brytanii i Irlandii, gdzie jest najwięcej Polaków.

W rezultacie zagraniczne przelewy do rodzin w Polsce mogą w tym roku pobić rekord z 2007 roku. Wtedy z zagranicy przesłano do kraju 5,2 mld euro.

Za niespełna miesiąc otworzy się rynek pracy za Odrą. Fala emigracji, jaka ruszy z Polski, może sięgnąć pół miliona osób. Jeśli sprawdzi się ta prognoza, liczba pracujących tam rodaków będzie dwa razy większa niż dotychczas - szacuje _ Dziennik Gazeta Prawna _. Osiągnie 800 tys. osób i może podwoić napływ pieniędzy. Jak wyliczył dla gazety NBP,

Polacy pracujący w Niemczech wysłali w 2010 r. do kraju 1,15 mld euro. To prawie 100 mln euro miesięcznie. Rodacy podejmujący w Niemczech pracę na przełomie maja i czerwca do końca roku mogą przysłać 700-800 mln euro więcej niż przed rokiem. Łącznie to prawie 2 mld euro z samych Niemiec.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t115983.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/praca;w;niemczech;nie;bedzie;fali;wyjazdow,195,0,805059.html) Praca w Niemczech: Nie będzie fali wyjazdów Po otwarciu rynku pracy migracje do Niemiec i Austrii wzrosną tylko nieznacznie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t98945.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/za;szybko;przybywa;ludzi;w;wielkiej;brytanii,255,0,722943.html) Za szybko przybywa ludzi w Wielkiej Brytanii Władze chcą ograniczyć imigrację netto do kilkudziesięciu tysięcy rocznie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t41074.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/kolejna;fala;emigracji;ekspert;polacy;wroca;na;wyspy,150,0,705174.html) Kolejna fala emigracji? Ekspert: Polacy wrócą na Wyspy Przyczyną ma być odbicie brytyjskiej gospodarki.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)