Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
elektrownie wiatrowe
14.01.2014 17:10

Energetyka wiatrowa. Duńczycy rekordzistami

Elektrownie wiatrowe Danii jako pierwsze na świecie są w stanie dostarczyć ponad połowę energii elektrycznej zużywanej przez cały kraj.

Podziel się
Dodaj komentarz
(duncan1890/iStockphoto)

Tak było w grudnia ubiegłego roku. Duńskie turbiny wiatrowe zainstalowane na lądzie i morzu wyprodukowały ponad 57 procent energii pobieranej przez odbiorców.

W opinii przedstawicieli branży produkującej elektrownie wiatrowe ten fakt to kamień milowy w dziejach tej energetyki. Udowadnia bowiem, że udział wiatru w produkcji elektryczności może być znacznie większy niż do tej pory sądzono.

Liczby dotyczące całego minionego roku to potwierdzają. W duńskim bilansie energetycznym udział wiatru w 2013 r. wynosi niemal 34 proc. Jest to też rekord świata, bo energia elektryczna uzyskana z wiatru stanowi jedną trzecią wytwarzanej w kraju.

Dane te są bardzo cenne dla rozwiniętego w Danii sektora produkującego elektrownie wiatrowe najróżniejszego typu. Krajowy rynek jest stosunkowo niewielki a celem duńskiego przemysłu jest głównie eksport na ogromny rynek międzynarodowy.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: elektrownie wiatrowe, dania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz