Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Euro na Litwie. Minister finansów mówi o terminie przyjęcia waluty

0
Podziel się:

Minister zapewniał, że kryzys zadłużenia, aktualne reformy strefy euro, zmierzające do pogłębienia integracji i wzmocnienia dyscypliny finansów publicznych nie zniechęcają litewskich władz do planów związanych z przyjęciem wspólnej waluty.

Euro na Litwie. Minister finansów mówi o terminie przyjęcia waluty
(PAP/EPA)

Litwa nie zamierza odkładać przystąpienia do strefy euro, pomimo kłopotów, z jakimi borykają się obecnie niektóre kraje wspólnej waluty - zapewnił litewski minister finansów Rimantas Szadzius (na zdj.). Jego kraj chce przyjąć euro w 2015 r.

Na spotkaniu z grupą unijnymi dziennikarzami w Wilnie z okazji rozpoczęcia litewskiego przewodnictwa w UE Szadzius wskazał, że Litwa nie chce być gorsza od swoich bałtyckich sąsiadów; w strefie euro jest już Estonia, a na początku przyszłego roku wstąpi do niej Łotwa.

_ - Gdybyśmy pozostali wyspą bez euro w regionie państw bałtyckich, byłby to cios dla naszej gospodarki _ - ocenił Szadzius. - _ Inwestorzy wybieraliby Estonię i Łotwę, omijając nas _ - dodał.

Według Szadziusa _ w rzeczywistości Litwa już przyjęła euro _, bo od 2002 roku waluta tego kraju, lit, jest związana z europejską walutą.

Minister zapewniał, że kryzys zadłużenia, aktualne reformy strefy euro, zmierzające do pogłębienia integracji i wzmocnienia dyscypliny finansów publicznych nie zniechęcają litewskich władz do planów związanych z przyjęciem wspólnej waluty.

_ - Nam nie chodzi o to, by spełniać jakieś magiczne kryteria, wyznaczone przez KE, ale raczej o to, by mieć zdrową gospodarkę, która pobudzi wewnętrzny potencjał i przyniesie korzyści ludziom _ - dodał. Według przytoczonych przez ministra danych przyjęcie euro popiera 41 proc. mieszkańców Litwy.

Zdaniem Szadziusa _ byłoby dziwne, gdyby w eurolandzie nie było żadnych problemów, bo to dość nowatorskie przedsięwzięcie _. - _ Nie zgodziłbym się z tezą, że strefa euro nie jest zdolna poradzić sobie z kryzysami. Są problemy w pewnych krajach, ale połączenie wysiłków to najlepsza metoda, by je rozwiązać _ - ocenił.

_ - Rozumiemy, że wejście do strefy euro to również dzielenie odpowiedzialności _ - powiedział, deklarując, że Litwa jest gotowa na udział w Europejskim Mechanizmie Stabilizacyjnym (EMS), czyli funduszu ratunkowym dla krajów euro, które znajdą się w tarapatach.

Zdaniem Szadziusa trzymilionowa Litwa jest dobrym przykładem tego, że z najgłębszej recesji można wyjść - także dzięki konsekwentnej polityce zaciskania pasa, która jest obecnie udziałem krajów południowej Europy. W kryzysowym roku 2009 produkt krajowy brutto Litwy skurczył się o 14,8 proc., ale już w 2011 wzrósł o 5,9 proc., a w 2012 - o 3,7 proc.

_ - Szukam plusów i minusów każdej sytuacji. W czasie recesji doszło do realnego spadku płac i świadczeń socjalnych, czasem nawet o 25-30 proc. Ale kryzys pomógł nam też zrestrukturyzować gospodarkę, ograniczyć nadmiernie rozwinięty sektor budownictwa, który przyczynił się do przegrzania gospodarki _ - powiedział.

Obecnie wzrost gospodarczy Litwy napędzany jest głównie przez eksport. Według Szadziusa władze w Wilnie kontynuują politykę dyscyplinowania finansów; deficyt tego kraju wyniósł 3,2 proc. w 2012 r. , a na 2013 r. prognozuje się 2,5 proc. Poziom długu publicznego w relacji do PKB to 40,7 proc. (w 2012 r.), czyli mniej niż połowa średniego poziomu w UE (85,3 proc. PKB).

Czytaj więcej o euro na Litwie w Money.pl
Mają plan wprowadzenia euro w 2015 roku Projekt ma w najbliższym czasie zatwierdzić rząd, a następnie Sejm.
Kolejny kraj wstąpi do strefy euro? Celem jest utrzymanie deficytu poniżej 2,5 proc. PKB i to, by euro zostało przyjęte w 2015 roku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)