Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Euro na Litwie. Rząd zatwierdził projekt ustawy

0
Podziel się:

Rozliczeń w litach będzie można dokonywać jeszcze w ciągu 15 dni od chwili wprowadzenia nowej waluty.

Euro na Litwie. Rząd zatwierdził projekt ustawy
(Valsts kanceleja/CC BY-SA 2.0/wikimedia commons)

Wspólna europejska waluta ma wejść w 2015 roku. Teraz projekt ustawy trafi do Sejmu Litwy. Premier Algirdas Butkeviczius (na zdj.) zapowiedział wczoraj, że poda się do dymisji, jeżeli jego kraj nie wprowadzi euro w przyszłym roku. Najnowsze badania opinii publicznej pokazują, że Litwini obawiają się, iż wprowadzenie euro wpłynie na wzrost cen.

W projekcie ustawy o wprowadzeniu euro przewidziano, że od dnia wejścia europejskiej waluty lit będzie wymieniany na nią w nieograniczonej ilości i bez określonego limitu czasowego przez Bank Litwy. Walutę wymieniać będą też banki komercyjne i państwowa poczta, jednak tylko przez pierwsze sześć miesięcy od momentu wprowadzenia euro.

Rozliczeń w litach będzie można dokonywać jeszcze w ciągu 15 dni od chwili wprowadzenia euro. W tym czasie reszta będzie wydawana w euro. Jednakże w komunikacji miejskiej czy taksówkach, ze względów praktycznych, proponuje się wydawanie w tym czasie reszty także w litach.

Litwini obawiają się, że przystąpienie ich kraju do strefy euro wpłynie na wzrost cen. Ostatnie badania instytutu Spinter Tyrimai przeprowadzone na zamówienie portalu Delfi.lt wskazują, że 60,6 proc. respondentów przewiduje wzrost cen. Tylko 5,5 proc. uważa, że wprowadzenie euro nie będzie miało wpływu na ceny towarów i usług.

Litewski minister finansów Rimantas Szadzius uspokaja, że po wejściu Litwy do strefy euro _ nikt nie zubożeje i nikt się nie wzbogaci _.

wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)