Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Michał Kot
|

Eurogrupa dogadała się w sprawie pomocy dla Grecji

0
Podziel się:

Wsparcie dla Aten miałoby wynieść nawet 30 mld euro.

Eurogrupa dogadała się w sprawie pomocy dla Grecji
(Policy Network/CC/Flickr)

Ministrowie finansów strefy euro ostatecznie uzgodnili warunki europejskiego mechanizmu pomocy dla Grecji z udziałem MFW, który w razie konieczności ma pomóc temu krajowi wyjść z bezprecedensowego kryzysu i zapewnić stabilność wspólnej waluty.

Na zdjęciu premier Grecji Giorgos Papandreu

Decyzja, która została odebrana przez analityków jako znak, że perspektywa udzielenia wsparcia jest coraz bliższa, zapadła podczas telekonferencji ministrów finansów 16 krajów strefy euro. Ostateczne uzgodnienie warunków pomocy oznacza, że strefa euro jest gotowa do podjęcia decyzji o uruchomieniu mechanizmu. Jednocześnie liczy, że podjęte decyzje uspokoją rynki finansowe.

Rozpoczynając konferencję, szef Eurogrupy Jean-Claude Juncker i towarzyszący mu komisarz do spraw gospodarczych i walutowych Olli Rehn złożyli wyrazy ubolewania z powodu tragicznej śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego i kilkudziesięciu towarzyszących mu osób w sobotniej katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

ZOBACZ TAKŻE: Grecja ciężarem dla euro
Mówiąc o ustaleniach Eurogrupy, Juncker poinformował, że _ żadna decyzja aktywacji nie została podjęta. _Dodał, że pomoc w ramach mechanizmu ma wynieść 30 mld euro, wliczając w to udział MFW.

_ - Jest ważne, by podkreślić, że ta stawka nie zawiera żadnego elementu subwencji i pozwoli Grecji przywrócić jak najszybciej normalne finansowanie na rynku _ - podkreślił Juncker.

Chodzi o mechanizm wstępnie uzgodniony na szczycie UE 25 marca, który przewiduje skoordynowane przez Komisję Europejską, dobrowolne pożyczki dwustronne państw strefy euro, uzupełnione wsparciem MFW. Ma on zostać aktywowany jednomyślnie przez strefę euro, jedynie jako rozwiązanie awaryjne i tylko wtedy, gdy pożyczki zaciągnięte przez Grecję na rynku okażą się niewystarczające.

Premier Grecji Giorgos Papandreu dał do zrozumienia, że nie wyklucza zwrócenia się o aktywację mechanizmu pomocy, porównując go do rewolweru gotowego do strzału. _ Po ostatnich wydarzeniach, kiedy warunki zostały uzgodnione, rewolwer leżący na stole będzie naładowany - powiedział . _

Grecja, mimo politycznych deklaracji gotowości wsparcia ze strony partnerów w strefie euro, ma coraz więcej trudności z finansowaniem zadłużenia na rynkach finansowych. Agencja ratingowa Fitch obniżyła w piątek ocenę ratingową tego kraju do BBB minus, negatywnie szacując jego zdolność do finansowania długów. Ostrzegła, że możliwe jest dalsze obniżenie ratingu.

Jak Eurogrupa chce pomóc Grecji? Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)