Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Europarlament zgodził się na wprowadzenie euro na Litwie

0
Podziel się:

23 lipca plany Litwinów ma ostatecznie zatwierdzić Rada UE. Parlament pełni rolę konsultacyjną w tej kwestii.

Europarlament zgodził się na wprowadzenie euro na Litwie
(JT/CC2.0/Flicr.com)

Parlament Europejski poparł przystąpienie Litwinów do strefy euro 1 stycznia 2015 roku; eurodeputowani przegłosowali rezolucję w tej sprawie. 23 lipca plany Litwy ma ostatecznie zatwierdzić Rada UE. PE pełni rolę konsultacyjną w tej kwestii.

Stanowisko europarlamentu jest zgodne z rekomendacją Komisji Europejskiej. Litwa posiada także polityczne poparcie szefów rządów i państw członkowskich potwierdzone podczas ostatniego szczytu UE pod koniec czerwca.

_ - To dobra wiadomość dla Litwy, krajów bałtyckich oraz dla stabilności Europy. Od 2006 roku byliśmy świadkami wytężonej pracy, mającej na celu doprowadzenie do niskiej inflacji, stabilnego kursu wymiany walut, niskiego deficytu oraz akceptowalnego stosunku długu publicznego do PKB. Witaj w strefie euro, Litwo _ - powiedział cytowany w informacji PE niemiecki eurodeputowany z frakcji chadeków Werner Langen, odpowiedzialny za przygotowanie sprawozdania PE w tej sprawie.

Europarlament podkreślił w rezolucji, że Litwa spełniła wszystkie kryteria konwergencji: średnia roczna stopa inflacji wyniosła zaledwie 0,6 proc. (dużo poniżej wymaganej wartości 1,7 proc.); w 2013 roku deficyt budżetowy na Litwie wynosił 2,1 proc. (wobec 3 proc. kryterium odniesienia) a dług publiczny 39,4 proc. PKB (znacznie mniej niż zakładane maksimum 60 proc.).

O tym, że Litwa spełnia tzw. kryteria konwergencji, poinformowała na początku czerwca Komisja Europejska. KE zaproponowała wtedy, by Rada UE zdecydowała, że Litwa może przyjąć euro od 1 stycznia 2015 roku.

W opublikowanym w czerwcu raporcie konwergencji Komisja Europejska oceniła gotowość ośmiu krajów UE do przyjęcia wspólnej waluty. Zgodnie z raportem inne kraje, które mają w przyszłości przyjąć euro, nie spełniają wszystkich kryteriów. Chodzi o Polskę, Węgry, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Rumunię i Szwecję.

KE oceniła, że Litwa wyróżnia się w tej grupie i spełnia wszystkie kryteria konwergencji.

Kryteria konwergencji to stabilne ceny (inflacja nie wyższa niż o 1,5 pkt proc. od średniej z trzech krajów UE o najniższej inflacji); kryterium fiskalne (zakładające, że deficyt finansów publicznych nie może przekraczać 3 proc. PKB, a dług publiczny nie może być większy niż 60 proc. PKB); kryterium wysokości stopy procentowej (zakłada, że w ciągu roku przed badaniem średnia nominalna długoterminowa stopa procentowa ma nie przekroczyć więcej niż o 2 pkt proc. stopy procentowej trzech państw członkowskich o najbardziej stabilnych cenach) oraz kryterium dotyczące wahania kursu waluty krajowej (+/- 15 proc. w stosunku do euro przez minimum dwa lata).

Litwa zostanie dziewiętnastym krajem strefy euro, po Łotwie (2014), Estonii (2011), Słowacji (2009), Cyprze i Malcie (2008), Słowenii (2007), Grecji (2001), Belgii, Niemczech, Francji, Irlandii, Hiszpanii, Włoszech, Luksemburgu, Holandii, Austrii, Portugalii i Finlandii (1999).

Wyniki ostatniego Eurobarometru wskazują, że wśród Litwinów rośnie optymizm w sprawie przyjęcia euro. Odsetek Litwinów popierających wprowadzenie w ich kraju europejskiej waluty w kwietniu wyniósł 46 proc., czyli o 5 punktów proc. więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Przeciwko było 48 proc. badanych, czyli o 6 punktów proc. mniej niż rok temu. Sześć procent respondentów nie miało zdania.

Litwa ubiegała się o przyjęcie do strefy euro w 2007 roku, jednak KE uznała wówczas, że nie pozwala na to inflacja nieznacznie przekraczająca dopuszczalny limit.

Czytaj więcej w Money.pl
Epidemia AIDS będzie opanowana. Do 2030 r. W 2013 roku liczba zgonów spowodowanych przez AIDS wyniosła 1,5 mln i była o 11,8 proc. niższa niż w roku poprzednim.
Unia nakłada cło na kukurydzę, sorgo i żyto Ta decyzja to odpowiedź na sytuację na światowym rynku kukurydzy i wynikające z niej niskie ceny.
Brytyjski wywiad ogląda zdjęcia z Facebooka Interesują go również dane z portalu Linkedin oraz poczta elektroniczna.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)