Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
budżet
16.11.2010 06:06

Fiasko negocjacji budżetu UE. Fundusze zagrożone

Przez brak porozumienia UE będzie działać na podstawie prowizorycznego budżetu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Wielogodzinne rozmowy europosłów z przedstawicielami unijnych rządów w Brukseli nie przyniosły rozstrzygnięcia i w nocy zostały zakończone. *

Na zdjęciu belgijski wiceminister do spraw budżetu Melchior Wathelet i komisarz do spraw budżetu Janusz Lewandowski

To była ostatnia szansa na porozumienie, choć część deputowanych jeszcze liczy na to, że do sprawy powrócą unijni przywódcy na grudniowym szczycie. Brak porozumienia powoduje, że od przyszłego roku Wspólnota będzie miała budżet prowizoryczny, co może być niekorzystne dla odbiorców unijnych funduszy.

Problemem jest to, że w przypadku prowizorium, każdego miesiąca nie będzie można wydać więcej niż wynosi jedna dwunasta budżetu 2010. A w przypadku wielkich inwestycji infrastrukturalnych z funduszy spójności faktury spływają przecież co miesiąc, ale za dłuższy okres i wtedy jest ryzyko, że nie będzie można ich zapłacić, bo przewyższą dostępne środki. Taka sytuacja nie zdarzyła się w UE od 30 lat.

Skąd wziął się konflikt?

Aby przyjąć budżet roczny UE potrzebne jest porozumienie PE z Radą ministrów finansów UE, a ta nalega na budżet oszczędny, w wysokości 126 mld euro.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/178/t78258.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/bruksela;odklada;dyskusje;o;ograniczeniu;emisji;co2,149,0,692885.html) Bruksela odkłada dyskusję o ograniczeniu emisji CO2
Kłopot w tym, że kilku wpływowych europosłów, w tym przede wszystkim lider socjaldemokracji Martin Schulz i liberałów Guy Verhofstadt, dążą do konfrontacji z Radą.

Pierwszy chciał znacznie zwiększonych wydatków, zgodnie z postulatem socjalistów, że nie cięcia deficytów, ale zwiększenie inwestycji doprowadzi do wzrostu gospodarczego w Europie po kryzysie. Drugi z kolei domagał się zobowiązania Rady, że rozpocznie poważną debatę na temat nowych źródeł dochodu do unijnej kasy (tzw. europodatki). Wspierali go także chadecy, jak szef komisji budżetowej, czy sam szef frakcji Joseph Daul. Jednak Rada absolutnie nie chciała się na to zgodzić.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t95077.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/europoslowie;kloca;sie;o;budzet;dotacje;unijne;zagrozone;,228,0,696036.html) Europosłowie kłócą się o budżet. Dotacje unijne zagrożone. Lewandowski: _ Ludzi nie interesują potyczki, czekają na granty _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/100/t95076.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/fiasko;negocjacji;budzetu;ue;bedzie;prowizorium,176,0,709040.html) Fiasko negocjacji budżetu UE. Będzie prowizorium? Komisarz UE Janusz Lewandowski wskazuje na konsekwencje braku porozumienia.
Tagi: budżet, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz