Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Finanse Włoch są poważniejszym problemem niż Grecja

0
Podziel się

Rynki otrzymały mocny sygnał, że dla kryzysu w strefie euro nadal nie ma rozwiązania.

Finanse Włoch są poważniejszym problemem niż Grecja
(PAP/EPA)
bDJjGJRx

Najnowszym sygnałem, że nie rozwiązano kryzysu w strefie euro, jest wzrost oprocentowania włoskich obligacji do najwyższego poziomu, od kiedy kraj ten przyjął euro. Włochy to większy problem niż Grecja - pisze _ New York Times _, powołując się na ekspertów.

Na zdjęciu premier Włoch Silvio Berlusconi

Starania europejskich przywódców o uspokojenie rynków na razie się nie powiodły. Miarą nieufności inwestorów jest to, że oprocentowanie włoskich papierów dłużnych wzrosło wczoraj do najwyższego poziomu, od kiedy kraj ten wszedł do unii walutowej - pisze nowojorski dziennik na swych stronach internetowych.

bDJjGJRz

Mimo że Grecy osiągnęli przedwczoraj porozumienie w sprawie utworzenia rządu koalicyjnego i tym samym uratowali widoki na wdrożenie planu pomocowego dla Aten, rynki nadal nie mają wiary w jego powodzenie. A raczej, że powstrzyma on kryzys przed _ zainfekowaniem _ Rzymu i Madrytu.

A _ Włochy to większy problem _ - powiedział _ NYT _ główny strateg firmy doradczej Janney Montgomery Scott, Mark D. Luschini, nazywając w tym kontekście zmiany polityczne w Grecji _ nieco marginalnym widowiskiem _.

Kalkulator walutowy

Kwota:
Przelicz z:
Przelicz na:
Data:
bDJjGJRF

Giełdy europejskie zareagowały wczoraj spadkami na wzrost kosztów włoskiego długu. Na wieść o sytuacji w Rzymie wzrósł też kurs dolara w stosunku do euro, podniosła się cena złota i ropy naftowej.

Oprocentowanie 10-letnich włoskich obligacji podskoczyło po tym, gdy przywódcy strefy euro nie zdołali, po szczycie G20, przedstawić szczegółowego planu powstrzymania kryzysu przed rozprzestrzenianiem się na kolejne kraje. Inwestorzy będą więc nadal żądali wysokiego oprocentowania pożyczek dla Italii, która co miesiąc potrzebuje miliardowych zastrzyków pieniędzy, by utrzymać swą gospodarkę w ruchu.

Stratedzy finansowi cytowani przez agencję Reutera podkreślali wczoraj, że spekulacje na temat ewentualnej rezygnacji premiera Włoch Silvio Berlusconiego przysłaniają nawet fundamentalną ocenę tamtejszej gospodarki i przyczyniają się do dalszego wzrostu oprocentowania obligacji.

To bardzo niepokojący sygnał - podkreśla _ NYT _ i przypomina, że gdy oprocentowanie obligacji Grecji i Portugalii przekroczyło krytyczny poziom 7 proc., zaczęło rosnąć w zawrotnym tempie. Kraje te nie mogły już pożyczać pieniędzy na otwartym rynku. Analitycy obawiają się, że tak też będzie w wypadku Włoch i Rzym będzie musiał się zwrócić o kredyty do UE lub MFW.

bDJjGJRG

Zdaniem _ NYT _ inwestorzy oczekują jaśniejszych odpowiedzi w sprawie tego jak Europa ma zamiar zapłacić za plany ratunkowe i budowanie ścian ogniowych, mających uchronić Włochy i Hiszpanię przed _ zarazą _ kryzysu. Na razie projekty grupy euro ich nie przekonują. A jeśli _ zaraza _ ogarnie Włochy, będzie to już kryzys innego rzędu i zaszkodzi globalnej gospodarce - konkluduje _ NYT _.

Czytaj o problemach strefy euro
[ ( http://static1.money.pl/i/h/113/t86641.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grecy;i;wlosi;zawodza;nie;dostana;pieniedzy,11,0,902411.html) Grecy i Włosi zawodzą. Nie dostaną pieniędzy? Unijni eksperci przerwali wizytę w Atenach, która miała zakończyć się raportem z realizacji programu reform przez Grecję. Komisja Europejska wyraziła też zastrzeżenia co do nowego planu oszczędnościowego Włoch.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/t95746.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosna;obawy;o;sytuacje;na;rynkach;przywodcy;chca;dzialac,34,0,887330.html) Europejscy przywódcy muszą szybciej działać Berlin, Paryż, Rzym i Londyn chcą jak najszybszej realizacji ustaleń szczytu strefy euro z 21 lipca - podał rzecznik niemieckiej kanclerz Angeli Merkel.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/245/t47093.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/strach;na;rynku;wszyscy;zaplacimy;podatki;kredyty;,28,0,870684.html) Frank po 3,4 zł. Włosi dobiją strefę euro? Frank szwajcarski rekordowo drogi. Indeksy giełd osuwają się w dół. Wszystko przez obawy o wypłacalność Włoch.
bDJjGJSa
KOMENTARZE
(0)