Notowania

strefa schengen
03.05.2011 16:28

Francja nie chce imigrantów. "Nie ma dla nich pracy"

Prezydent Nicolas Sarkozy przypomniał też o konieczności przywrócenia kontroli granicznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

_ - We Francji nie powstaje wystarczająca liczba nowych miejsc pracy, by kraj mógł przyjąć fale imigrantów z niestabilnych politycznie państw Afryki Północnej - _oświadczył w opublikowanym dziś wywiadzie francuski prezydent Nicolas Sarkozy.

Wyraził jednocześnie opinię, że państwom obszaru Schengen należy zezwolić na czasowe przywrócenie częściowych kontroli granicznych. - _ Wierzę w Schengen, ale jest niezbędne, by system ten ewoluował. Dzisiaj znajduje się w ślepej uliczce _ - powiedział Sarkozy w rozmowie z tygodnikiem _ L'Express _.

_ - Ze względu na trudności z zapewnieniem pracy wszystkim naszym obywatelom oraz 23-procentowy wskaźnik bezrobocia wśród cudzoziemców spoza Unii Europejskiej musimy stawiać sobie pytania w sprawie legalnej imigracji, to po prostu kwestia zdrowego rozsądku _ - dodał prezydent.

W ubiegłym miesiącu Francja i Włochy zwróciły się do władz UE o zgodę na podejmowanie przez poszczególne państwa przedsięwzięć, które pozwoliłyby zmniejszyć napływ przybyszów z Tunezji, stymulowany zaburzeniami politycznymi w regionie. Bruksela odpowiedziała, że rozważa wniosek o wprowadzenie ograniczonych i czasowych kontroli granicznych pod warunkiem ich realizacji według jasno określonych kryteriów.

Chcą powrotu granic w Unii. Zobacz relację Euronews:

_ - Co do perspektyw demokracji w Afryce Północnej, to powinniśmy być gotowi do przyjmowania studentów na naukę i biznesmenów, ale akceptować każdego, jak głoszą to francuscy socjaliści? Nie. Stanowiłoby to ryzyko dla ogólnej równowagi naszego systemu zabezpieczenia społecznego _ - podkreślił Sarkozy. Dodał, iż liczba osób w wieku produkcyjnym zwiększa się we Francji corocznie o 110 tys., co wymaga tworzenia takiej samej ilości nowych miejsc pracy, o ile bezrobocie ma się utrzymywać na stałym poziomie.

_ - Musimy dostosować imigrację ekonomiczną do tych realiów _ - powiedział prezydent, zaznaczając jednocześnie, że w Niemczech liczba osób w wieku produkcyjnym spada każdego roku o 100 tys.

Według niego, na czerwcowym szczycie UE Francja złoży propozycje takiego zmodyfikowania europejskiej polityki imigracyjnej, by sprostała ona wyzwaniom wynikającym ze zmian politycznych w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. _ Jeśli europejskie państwo nie może upilnować swych granic, trzeba postawić sobie pytanie o czasowe zawieszenie Schengen, bez żadnych tabu _ - oświadczył Sarkozy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/t138306.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/co;dalej;z;ukladem;z;schengen,91,0,819547.html) Co dalej z układem z Schengen? Francusko-włoski spór o imigrantów z Tunezj po raz pierwszy zakwestionował oparty na filozofii zaufania układ z Schengen.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/195/t34243.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wroca;granice;w;ue;sa;przeciw;schengen,201,0,818121.html) Wrócą granice w UE? Są przeciw Schengen Po tygodniach sporów o tunezyjskich imigrantów władze Francji i Włoch są teraz gotowe dojść do porozumieni.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/t98409.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/francja;nie;lamiemy;ukladu;z;schengen,227,0,814563.html) Francja: Nie łamiemy układu z Schengen Francuski minister spraw wewnętrznych Claude Gueant oświadczył w poniedziałek, że blokując napływ tunezyjskich imigrantów do Francji rząd w Paryżu nie złamał układu z Schengen.
Tagi: strefa schengen, francja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz