Notowania

wiadomości
04.09.2012 18:34

Fundusz globalizacyjny blokowany przez kilka państw

Komisja Europejska chce, by od 2014 r. pracownicy w UE zwalniani masowo z powodu kryzysu znowu otrzymywali wsparcie z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji (EFG).

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Komisja Europejska chce, by od 2014 r. pracownicy w UE zwalniani masowo z powodu kryzysu znowu otrzymywali wsparcie z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji (EFG). Ale kilka krajów - które już raz zablokowały taką propozycję KE - jest przeciwnych.

_ - Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji dowiódł swojej wartości jako skuteczne i efektywne narzędzie wsparcia osób, które straciły pracę. Jest on konkretnym wyrazem europejskiej solidarności i praktycznym instrumentem pomagającym osobom i regionom w poradzeniu sobie ze skutkami zwolnień grupowych _ - oświadczył dzisiaj komisarz UE ds. zatrudnienia Laszlo Andor.

Pomoc z utworzonego w 2006 roku funduszu EFG jest przeznaczana na wyspecjalizowane szkolenia i znalezienie nowej pracy lub zakładanie firm przez pracowników masowo zwalnianych w rezultacie zmian globalizacyjnych, np. gdy firma przenosi działalność do Chin. UE finansuje połowę wsparcia dla pracowników, resztę - kraje UE. Współczynnik unijnego wsparcia wzrósł do 65 proc. w przypadku zwalnianych z powodu kryzysu.

Taka możliwość - objęcia pomocą pracowników, których dotknął kryzys - została wprowadzona w 2009 r. W 2011 r. 8 krajów (Niemcy, Słowacja, Szwecja, Czechy, Łotwa, Holandia, Wielka Brytania i Dania) nie zgodziło się na proponowane przez KE przedłużenie tej możliwości do końca 2013 r.

Teraz KE ponownie wyszła z propozycją wspierania z EFG pracowników zwalnianych w wyniku kryzysu, dołączając ją do projektu budżetu na lata 2014-20. Ponadto KE chce objąć pomocą z EFG także samozatrudnionych, którzy stracili zajęcie, pracowników czasowych, a przejściowo nawet rolników dotkniętych negatywnymi skutkami umów handlowych UE.

Jednak, jak podały dzisiaj unijne źródła, ponownie uformowała się mniejszość blokująca złożona z krajów UE, które sprzeciwiają się rozszerzaniu finansowania z EFG ze względów budżetowych. _ - Niektóre z tych krajów należą jednocześnie do największych beneficjentów funduszu _ - powiedziało źródło. Dodało, że rozszerzenie pomocy z EFG w pełni popiera Parlament Europejski.

KE opublikowała dzisiaj raport, z którego wynika, że w ubiegłym roku ponad 21 tys. zwolnionych pracowników otrzymało wsparcie EFG na znalezienie zatrudnienia. W 2011 r. fundusz wypłacił łącznie 128 mln euro na pomoc dla pracowników z 12 krajów UE: Austrii, Belgii, Czech, Danii, Francji, Grecji, Holandii, Irlandii, Niemiec, Polski, Portugalii i Włoch. Obecnie KE rozważa prośby o wsparcie z Włoch, Finlandii i Rumunii oraz Austrii.

Od początku działalności EFG w 2007 r., wpłynęło do niego 101 wniosków z 20 krajów UE. Łącznie wnioskowały one o wsparcie ok. 91 tys. zwolnionych pracowników na kwotę ok. 440,5 mln euro. Liczba wniosków i wypłat z funduszu znacząco wzrosła, gdy wprowadzono możliwość wsparcia zwalnianych w kryzysie; w 2011 r. wypłaty wzrosły o 50 proc. w porównaniu z 2010 r.

Z EFG korzystali też zwalniani pracownicy w Polsce. W kwietniu 2011 r. KE przyznała 453,6 tys. euro dla 200 osób zwolnionych z Huty Stalowa Wola, HSW - Zakładów Zespołów Napędowych Sp. z o.o. oraz Zakładów Metalowych DEZAMET. W listopadzie 2010 r. 114,25 tys. euro zostało przyznanych na pomoc w znalezieniu pracy 189 osobom zwolnionym z poznańskich zakładów Cegielskiego i kooperujących z nimi firm branży stoczniowej. Miesiąc wcześniej KE przyznała pomoc w wysokości 633 tys. euro dla 590 zwolnionych pracowników wielkopolskich firm z branży motoryzacyjnej.

Czytaj więcej w Money.pl
Niemcy policzyli polskich pracowników. Rok temu się nas bali, a dziś... Liczba imigrantów wzrosła w 2011 r. o 79 tys. - podał Instytut Badań Rynku Pracy w Norymberdze. Czy to dużo?
Nowa wojna o kasę w Unii Europejskiej Nieoficjalnie mówi się, że Komisja zaproponuje wzrost wydatków o prawie 7 procent.
UE będzie kontrolować nasze pensje? KE będzie w przyszłości wysuwać konkretne rekomendacje dla danego kraju w polityce płacowej.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz