Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Fundusze unijne. Polacy je lubią, choć prawie nie znają

Fundusze unijne. Polacy je lubią, choć prawie nie znają

W latach 2014-2020 Polska może liczyć na 82,5 mld euro z UE Fot. Jacek Bereźnicki
W latach 2014-2020 Polska może liczyć na 82,5 mld euro z UE

Polska dostaje z UE najwięcej pieniędzy spośród wszystkich państw Wspólnoty. A Polacy są zadowoleni z tego, jakie przynoszą efekty. Mimo że często nie potrafią wskazać żadnego z unijnych funduszy.

82,2 proc. Polaków pozytywnie ocenia efekty działania funduszy europejskich w Polsce - wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research pod koniec stycznia. Zaledwie jeden na 21 badanych jest przeciwnego zdania.

- Wyniki sondażu potwierdzają, że Polacy pozytywnie oceniają członkostwo Polski w UE i wieloletnie zaangażowanie UE w rozwój naszego kraju. Unijne inwestycje są korzystne nie tylko dla naszej gospodarki, ale także dla Polaków, którzy udowadniają, że potrafią korzystać ze środków europejskich - komentuje Marek Prawda, dyrektor przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Zobacz też: Fundusze unijne. Polska straci część dotacji?


Jako najczęściej finansowane w Polsce przez UE obszary Polacy wymieniają ochronę środowiska (wskazało na nią 62,5 proc. badanych), naukę i edukację (52 proc.) i rozwój działalności gospodarczej (48,7 proc.). Nieco inaczej Polacy oceniają wpływ unijnych funduszy na rozwój ich najbliższego otoczenia. W tym przypadku przede wszystkim wskazują na poprawę infrastruktury.


SW Research

Badanie pokazuje jednak jasno, że Polacy nie znają nazw programów i funduszy unijnych. 30 proc. ankietowanych nie potrafiło wymienić spontanicznie ani jednego. Najpopularniejszy - Program Infrastruktura i Środowisko - wskazało zaledwie 23,8 proc. Zaledwie co dwunasty badany słyszał o Planie Junckera, a co dwudziesty - o Programie Erasmus+. Łatwiej było im wskazać konkretną inwestycję.

O dofinansowanie unijne aplikowało (indywidualnie lub jako przedstawiciel firmy) 16 proc. ankietowanych. Ponad jedna trzecia przyznała przy tym, że dobrze zna kogoś, kto o pieniądze unijne się ubiegał. 60 proc. badanych stwierdziło, że nie widzi żadnych przeszkód w pozyskiwaniu funduszy unijnych.

W latach 2014-2020 UE przeznaczyła dla Polski 82,5 mld euro. Polacy złożyli wnioski ok. 73 tys. wniosków na kwotę ok. 463 mld zł. Wartość dofinansowania wyniosła ok. 287 mld zł.

Czytaj także
Polecane galerie
DoGłąbów
2018-02-14 00:36
No, na prawdę jak patrząc na te komentarze poniżej, to nic dodać nic ująć, PRAWDZIWI POLACY je piszą
DoGłąbów
2018-02-14 00:33
OKi, głąby nie bierzcie, i nie rozwijajcie swoich miast, nie budujcie dróg, basenów, domów kultury, marketów, na wozy z końmi, a WOT na konie jak w 1920:), głąby, przetrącone. Ale po autostradach to już lubisz licznik naciągać, a one z forsy unijnej głównie, głąbie
Panoramix
2018-02-13 22:15
ja tez.wezne z uni na otworzenie pijalni piwa w centrum
Pokaż wszystkie komentarze (11)