Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Fundusze unijne. Polskie firmy dostaną 6,2 mld zł. Na co?

0
Podziel się

Blisko 6,2 mld zł wynosi pula w tegorocznych konkursach organizowanych w ramach programu "Inteligentny Rozwój" na lata 2014-2020 - poinformowało w poniedziałek MIR.

Fundusze unijne. Polskie firmy dostaną 6,2 mld zł. Na co?
bEiEorvV

Blisko 6,2 mld zł wynosi pula w tegorocznych konkursach organizowanych w ramach programu "Inteligentny Rozwój" na lata 2014-2020 - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Wsparcie UE ma trafić m.in. na prace badawczo-rozwojowe dla firm oraz innowacje.

"Pieniądze te przeznaczyliśmy głównie na wsparcie prac badawczo-rozwojowych, prowadzonych przez przedsiębiorstwa, ale także na inwestycje w infrastrukturę B+R i wsparcie innowacji" - podkreśliła cytowana w komunikacie minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak.

Resort infrastruktury i rozwoju poinformował, że "w tym roku planowane jest zakontraktowanie sześciu projektów pozakonkursowych, które będą realizowane niemal przez cały okres wdrażania programu, czyli do 2022 lub 2023 roku". MIR wyjaśniło, że projekty te dotyczą m.in. "wsparcia internacjonalizacji MŚP, monitorowania inteligentnej specjalizacji oraz wsparcia dla rozwoju kadr badawczo-rozwojowych". Wartość tych przedsięwzięć wynosi blisko 1,5 mld zł.

bEiEorvX

"Zatem łącznie ze środkami na konkursy, alokacja na działania uruchomione w programie operacyjnym Inteligentny Rozwój w 2015 r. wynosi ponad 7,7 mld zł" - podkreśliło MIR.

Wnioski na przełomie roku

Do tej pory - jak zauważył resort - ogłoszono 11 konkursów. Do końca roku planowanych jest jeszcze sześć kolejnych, w tym m.in. 3 listopada - konkurs "Kredyt na innowacje technologiczne". Na ten cel przewidziano 303 mln zł. Wnioski mają być przyjmowane od 7 grudnia do 20 stycznia 2016 r.

26 października ma być ogłoszony konkurs dotyczący umiędzynarodowienia klastrów. Nabór wniosków potrwa od 30 listopada do 9 grudnia br. Budżet konkursu wynosi 41 mln zł.

bEiEorwd

Na wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw w dostępie do rynku kapitałowego przeznaczono 10 mln zł. Konkurs w tej sprawie przewidziano 9 grudnia, a wnioski będzie można składać w 2016 r.

15 grudnia br. planowane jest ogłoszenie konkursu związanego z proinnowacyjnymi usługami dla małych i średnich firm. O dofinansowanie UE będzie można się ubiegać w 2016 r. Budżet konkursu sięga 31,3 mln zł.

Program "Inteligentny Rozwój" na lata 2014-2020 ma pobudzić innowacyjność polskiej gospodarki. Jednym z jego zadań jest dofinansowanie innowacyjnych projektów firm od fazy pomysłu do wprowadzenia nowych lub ulepszonych rozwiązań na rynek. Ma on także promować współpracę biznesu i nauki.

Jest on drugim pod względem budżetu programem na lata 2014-2020 i największym w Unii Europejskiej finansującym badania, rozwój oraz innowacje. Na jego realizację przeznaczono ponad 10 mld euro (8,6 mld z UE).

bEiEorwy
fundusze unijne
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)