Notowania

skroplony gaz
13.06.2016 16:14

Gaz z Rosji. Bułgaria uzyskała dostęp do greckiego terminalu

Stacja w Petriczu umożliwia tłoczenie do 3 mln metrów sześciennych gazu na dobę. Przesyłany jest tamtędy rosyjski gaz do Grecji. Odtąd w razie problemu z dostawami rosyjskimi będzie jednak można realizować dostawy z Grecji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe Gaz-System)

Od poniedziałku Bułgaria ma dostęp do skroplonego gazu z greckiego terminalu Revitusa. Po raz pierwszy ten kraj, dotąd całkowicie uzależniony od rosyjskich dostaw, uzyskał alternatywne źródło.

Stało się to możliwe po otwarciu odremontowanej i zmodernizowanej stacji przesyłowej w Petriczu na granicy między Bułgarią a Grecją. Na remont i modernizację wykorzystano środki unijne w wysokości 17 mln euro. Stacja umożliwia rewers, a nie tylko, jak dotychczas, wysyłanie gazu w jedną stronę, poinformował szef firmy Bułgartransgaz Kirił Gegow.

Stacja w Petriczu umożliwia tłoczenie do 3 mln metrów sześciennych gazu na dobę. Przesyłany jest tamtędy rosyjski gaz do Grecji. Odtąd w razie problemu z dostawami rosyjskimi będzie jednak można realizować dostawy z Grecji. Celem jest zapobieżenie sytuacji ze stycznia 2009 r., kiedy w wyniku gazowego sporu między Rosją i Ukrainą Bułgaria przez trzy tygodnie została całkowicie pozbawiona dostaw.

Na razie cała przepustowość jest zarezerwowana przez Gazprom na eksport do Grecji. Gegow powiedział, że Bułgargaz przystępuje do negocjacji z rosyjskim koncernem w sprawie zwolnienia części przepustowości i umożliwienia importu. Teoretycznie nowa stacja pozwala na import jednej trzeciej potrzebnego dla bułgarskiej gospodarki gazu tą drogą, dodał.

Oprócz fizycznego importu gazu wkrótce będzie możliwy także wirtualny handel z Grecją. W minionym tygodniu grecki operator gazowy DESFA, Gazprom i bułgarski Bułgargaz porozumiały się ws. możliwości zawarcia transakcji, przy których gaz nie będzie fizycznie transportowany z Grecji do Bułgarii, a będzie odliczany od ilości rosyjskiego gazu, płynącego przez Bułgarię na południe.

Tagi: skroplony gaz, wiadomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-06-2016

Tereska co ma pieskaRosja jak nic powinna zakręcić gaz dla wszystkich odbiorców uczestniczących w polityce sankcji wobec niej! Po trzech miesiącach panie Putin w obliczu … Czytaj całość

13-06-2016

Wujek dobra radaRosja rosja - nie kojażę nie ma takiego państwa jest małe księstwo putinland zależne od chin ale rosja? Nie znam...

13-06-2016

antyklerykałśmiech i żenada, "uniezależnią się od rosyjskiego gazu" tyle tylko że będą go kupować od oligarchów "państwa chrześcijańskiego NATO" … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (16)