Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Gaz łupkowy w Niemczech. Nie będzie wydobycia przez szczelinowanie

0
Podziel się

Odrzucamy stosowanie trujących dla środowiska substancji - czytamy w stanowisku grupy negocjacyjnej do spraw energii.

Gaz łupkowy w Niemczech. Nie będzie wydobycia przez szczelinowanie
(Skraba/REPORTER)
bEqHKrmJ

Uczestniczące w negocjacjach koalicyjnych partie CSU/CSU i SPD uzgodniły, że Niemcy nie będą wydobywały gazu z łupków za pomocą szczelinowania do czasu całkowitego wyjaśnienia przez naukowców skutków tej metody, którą uznały za ryzykowną dla ludzi i środowiska.

_ - Wśród koalicjantów panuje całkowita zgoda co do moratorium na fracking _(szczelinowanie) - powiedział po kolejnej turze negocjacji z udziałem szefów partii w Berlinie pragnący zachować anonimowość uczestnik rozmów. Jego zdaniem zgodę w tej sprawie negocjatorzy osiągnęli w poniedziałek podczas dyskusji o pakiecie tematów dotyczących energetyki.

Wcześniej moratorium zaakceptowała podgrupa negocjacyjna zajmująca się problemami ochrony środowiska. Źródło w grupie negocjatorów zastrzegło, że _ nic nie jest ustalone, dopóki nie została wynegocjowana cała umowa koalicyjna _.

bEqHKrmL

Tekst całego porozumienia ma być gotowy do końca listopada. Po zaakceptowaniu przez uczestniczące w rozmowach partie - w przypadku SPD będzie to referendum z udziałem wszystkich 470 tys. członków partii - koalicyjny rząd z kanclerz Angelą Merkel na czele zostanie wybrany przez parlament.

_ Odrzucamy stosowanie trujących dla środowiska substancji używanych w technologii szczelinowania do poszukiwań i wydobycia niekonwencjonalnych złóż gazu _ - czytamy w stanowisku grupy negocjacyjnej ds. energii. _ Woda pitna i zdrowie mają dla nas absolutny priorytet _ - stwierdzają autorzy dokumentu.

Wnioski o pozwolenie na wiercenia będą rozpatrywane dopiero po rozwianiu wszelkich wątpliwości dotyczących wpływu na gospodarkę wodną. Aktualne ekspertyzy wskazują na brak warunków do prowadzenia poszukiwań gazu z łupków. Nowy rząd ma wkrótce po rozpoczęciu pracy opracować przepisy wzmacniające ochronę zasobów wodnych i regulujące proces obligatoryjnej kontroli skutków wydobywania gazu z łupków dla środowiska przed rozpoczęciem prac wydobywczych. Autorzy dokumentu opowiedzieli się ponadto za udziałem mieszkańców w podejmowaniu decyzji o eksploatacji gazu ze źródeł niekonwencjonalnych.

Poprzedni rząd koalicyjny CDU/CSU i FDP pracował nad projektem ustawy, która miała zezwolić, przy zachowaniu wysokich standardów bezpieczeństwa, na eksploatację gazu łupkowego. Projekt forsowany był przede wszystkim przez liberalną FDP. Ze względu na zmianę stanowiska przez partie chadeckie projekt ustawy nie wszedł pod obrady Bundestagu przed końcem kadencji. CDU i CSU obawiały się utraty poparcia wyborców, bardzo wyczulonych na kwestie ochrony środowiska.

bEqHKrmR

Socjaldemokraci byli od dawna przeciwni szczelinowaniu, polegającemu na wtłaczaniu do wnętrza ziemi pod dużym ciśnieniem wody i chemikaliów, uważając tę metodę za szkodliwą dla środowiska.

Czytaj więcej w Money.pl

bEqHKrnm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)