Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gaz z pokładów węgla w Wielkij Brytanii. To pierwsza taka inwestycja

0
Podziel się:

Dart Energy ma już podpisaną umowę na odbiór gazu z kopalni z firmą energetyczną SSE.

Gaz z pokładów węgla w Wielkij Brytanii. To pierwsza taka inwestycja
(Skraba/REPORTER)

Australijska spółka Dart Energy International zakończyła trzymiesięczny test produkcyjny na złożu Airth 12 w Szkocji - pierwszym odwiercie mającym prowadzić komercyjne wydobycie gazu z pokładów węgla w Wielkiej Brytanii.

Spółka oczekuje w tej chwili na pozwolenia administracyjne na rozpoczęcie regularnego wydobycia.

_ Zainwestowaliśmy w ten projekt znaczące kwoty pieniędzy, dlatego jesteśmy dumni z tego, że zostaliśmy pierwszą spółką, której udało się wytworzyć energię elektryczną z gazu ze złóż węgla w Szkocji _ - powiedział prezes Dart Energy John McGoldrick. Dodał przy tym, że podczas testów produkcyjnych udało się osiągnąć przepływy gazu znacząco większe, niż w jakimkolwiek innym złożu w Europie.

Odwiert Airth 12 został zakończony w marcu ubiegłego roku. Od czerwca 2012 r. prowadzone jest tam okresowe wydobycie dla celów testowych. Ostatni test prowadzony był nieprzerwanie przez trzy miesiące i przyniósł średni przepływ gazu na poziomie nieco ponad 14 tys. m sześc. na dobę.

Spółka poinformowała, że maksymalne notowane przepływy wyniosły prawie 23 tys. m sześc. dziennie, ale celowo były one ograniczane, by zminimalizować straty w postaci spalania gazu.

Po zakończeniu testu wydobycie zostało wtrzymane, choć niewielkie ilości gazu wciąż będą wykorzystywane do wytwarzania energii na potrzeby samego odwiertu. Dart Energy ma już podpisaną umowę na odbiór gazu z kopalni z firmą energetyczną SSE - jednym z największych dostawców gazu i energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii.

Czytaj więcej w Money.pl
Kopalnia przejmuje słowacką spółkę gazową Grupa EPH, kupi 49 proc. udziałów firmy Słowacki Przemysł Gazowy.
Ważna inwestycja zakończona. Teraz gaz... Inwestycja jest istotna nie tylko dla Czech, ale i całej Unii Europejskiej, gdyż dzięki Gazeli rosyjski gaz będzie dostarczany do południowych Niemiec i Francji.
Pierwszy taki prom na świecie. Pływa po Bałtyku Mogący pomieścić 2,8 tys. pasażerów statek M/S Viking Grace to najbardziej ekologiczny prom na Morzu Bałtyckim.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)