Notowania

umowa ukraina-ue
15.11.2013 12:09

Gazprom zablokuje umowę Ukrainy z Unią?

Rosyjski koncern zagroził ukraińskiemu Naftohazowi przejściem na system przedpłat za surowiec.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mitya Aleshkovsky/cc/flickr)

Do zbliżenia stanowisk rosyjskiego Gazpromu i ukraińskiego Naftohazu doszło na tle malejących szans na rychłe podpisanie przez Ukrainę porozumienia o stowarzyszeniu z Unią Europejską - podkreśla dziennik _ Kommiersant _.

Rosyjska gazeta formułuje tę ocenę, komentując czwartkowe rozmowy prezesów obu koncernów, Aleksieja Millera i Jewhena Bakulina w Moskwie, po których poinformowano, że Naftohaz potwierdził, iż w październiku odebrał od Gazpromu 1,4 mld metrów sześciennych gazu, a rosyjski monopolista zmniejszył swoje roszczenia finansowe wobec ukraińskiego partnera do 1,3 mld dolarów. Gazprom zaproponował też Naftohazowi odroczenie płatności za surowiec dostarczony w sierpniu i październiku.

_ Kommiersant _ zwraca uwagę, że _ do rozmów Gazpromu z Naftohazem doszło nazajutrz po posiedzeniu Rady Najwyższej Ukrainy; parlament nie pozwolił Julii Tymoszenko na wyjazd na leczenie za granicę i tym samym nie spełnił jednego z kluczowych żądań, od których UE uzależnia podpisanie umowy stowarzyszeniowej _.

Dziennik przypomina, że _ porozumienie zamierzano podpisać podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego (w Wilnie) w dniach 28-29 listopada, jednak teraz szanse na to zmalały _. _ Gazprom jest gotowy do kompromisu, gdyż podpisanie umowy z Unią Europejską wydaje się wątpliwe _ - cytuje _ Kommiersant _ analityka Siergieja Wachramiejewa.

Pod koniec października Gazprom oznajmił, że Naftohaz nie zapłacił za gaz sprowadzony w sierpniu (822 mln dolarów). Rosyjski koncern zagroził wtedy ukraińskiemu partnerowi przejściem na system przedpłat.

Na początku listopada rosyjskie media, powołując się na źródła w Gazpromie, podały, że Naftohaz nie rozliczył się również za paliwo otrzymane w październiku, w wyniku czego zadłużenie ukraińskiego koncernu wzrosło do około 2,1 mld USD.

Po czwartkowych rozmowach Millera z Bakulinem rosyjski monopolista ogłosił, że Naftohaz jest mu winien 1,3 mld dolarów. Rzecznik Gazpromu Siergiej Kuprijanow wyjaśnił, że 790 mln USD - to dług za sierpień, a 540 mln USD - za październik. _ Wkrótce nadejdzie zima. Skąd wezmą pieniądze _ - uzasadnił Kuprijanow konieczność odroczenia płatności.

_ Gazprom nie tylko zgodził się na odroczenie płatności, ale też zredukował zadłużenie Naftohazu o prawie 800 mln dolarów _ - podsumował rozmowy Millera z Bakulinem dziennik _ Wiedomosti _.

Powołując się na źródło w rosyjskim koncernie, gazeta przekazała, że część długu została przepisana na grupę Ostchem, kontrolowaną przez ukraińskiego oligarchę Dymytro Firtasza, która także sprowadza rosyjski gaz na Ukrainę.

_ Trzy tygodnie temu prezes Gazpromu Aleksiej Miller, premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew i sekretarz prasowy prezydenta FR Dmitrij Pieskow utrzymywali, że zadłużenie Ukrainy jest krytyczne i że jeśli ona nie zapłaci, to gaz będzie otrzymywać wyłącznie na podstawie przedpłaty _ - przypominają _ Wiedomosti _.

Dziennik podaje, że źródło w Gazpromie wyjaśniło mu, iż koncepcja przedpłat miała tło polityczne. _ Ukraina w końcu listopada zamierza podpisać umowę o stowarzyszeniu z UE, co nie podoba się Moskwie. W ostatnich dniach ton ukraińskich władz uległ zmianie, a parlament nie zdołał uchwalić ustaw niezbędnych do stowarzyszenia _ - cytują _ Wiedomosti _ swojego rozmówcę.

Czytaj więcej w Money.pl

* [ ( http://static1.money.pl/i/h/4/m276996.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gazprom;zada;od;ukrainy;oplaty;za;gaz,85,0,1410901.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) [ Gazprom żąda od Ukrainy miliarda dolarów ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gazprom;zada;od;ukrainy;oplaty;za;gaz,85,0,1410901.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )
* [ ( http://static1.money.pl/i/h/201/m253641.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gazprom;odrzuca;prosbe;kijowa;o;renegocjacje;kontaktu;gazowego,62,0,1251902.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) [ Gazprom żąda 7 mld euro od ukraińskiej firmy ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gazprom;odrzuca;prosbe;kijowa;o;renegocjacje;kontaktu;gazowego,62,0,1251902.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )
* [ ( http://static1.money.pl/i/h/136/m94088.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/janukowycz;o;tymoszenko;prawo;nie;zna;wyjatkow,142,0,1420942.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) [ Prezydent odkrył karty w sprawie Tymoszenko ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/janukowycz;o;tymoszenko;prawo;nie;zna;wyjatkow,142,0,1420942.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )
* [ ( http://static1.money.pl/i/h/153/m83097.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ukrainska;prasa;sceptycznie;o;unijnej;szansie,112,0,1420656.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) [ Ukraińska prasa sceptycznie o unijnej szansie ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ukrainska;prasa;sceptycznie;o;unijnej;szansie,112,0,1420656.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )
Tagi: umowa ukraina-ue, gaz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz