Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

General Motors krytykowany za decyzje w sprawie Opla

0
Podziel się:

Amerykański koncern General Motors rozgrywa przeciw sobie załogi europejskich zakładów - pisze niemiecki dziennik Sueddeutsche Zeitung.

General Motors krytykowany za decyzje w sprawie Opla
(media.gm.com)

Amerykański koncern General Motors rozgrywa przeciw sobie załogi europejskich zakładów - pisze niemiecki dziennik _ Sueddeutsche Zeitung _, komentując decyzję GM o przeniesieniu produkcji modelu opel astra z Niemiec do Polski i Wielkiej Brytanii.

_ Dobito właśnie niegodnego i perfidnego targu. Amerykańscy menadżerowie koncernu motoryzacyjnego General Motors w Detroit poszczuli na siebie swych pracowników Opla w Europie w konkurencji o najtańszą fabrykę dla modelu astra, i wygrali zakład w brytyjskim Ellesmere Port _ - komentuje dziennik.

_ Dla pracowników Opla w Niemczech to dramatyczny sygnał ostrzegawczy: własna spółka-matka General Motors z powodzeniem poróżniła ich z kolegami w Wielkiej Brytanii. Przez wiele tygodni szefowie w Detroit negocjowali z poszczególnymi zakładami. Na końcu to pracownicy Opla z Wielkiej Brytanii zaproponowali najdalej idącą rezygnację z wynagrodzeń. 94 procent tamtejszej załogi podjęło grę i zgodziło się na dyktat z Detroit. W nagrodę dostaną produkcję astry, nowe miliony na inwestycje i 700 dodatkowych miejsc pracy. Wątpliwy sukces _ - ocenia _ Sueddeutsche Zeitung _.

Według gazety produkcję ważnego modelu Opla dostał bowiem _ nie lepszy, lecz tańszy _. _ GM uprawia dumping płacowy we własnym koncernie _ - ocenia. Jak dodaje, ta gra będzie jednak toczyć się dalej, bo GM zamierza wynagrodzić macierzystej fabryce Opla w niemieckim Ruesselsheim utratę astry poprzez przeniesienie tam produkcji modelu zafira z zatrudniających ponad 3 tys. osób zakładów w Bochum, co może oznaczać ich zamknięcie za kilka lat. _ W GM każdy walczy tylko o siebie _ - pisze _ SZ _.

Wczoraj kierownictwo Opla poinformowało, że macierzyste zakłady spółki w Ruesselsheim przestaną produkować model astra, który od roku 2015 będzie wytwarzany tylko w brytyjskim Ellesmere Port i w Gliwicach. W oba te ośrodki GM zainwestuje łącznie 300 mln euro.

Decyzję tę umożliwiło porozumienie z załogą w Ellesmere Porte, która zgodziła się na uelastycznienie regulaminu pracy w zamian za utrzymanie tam produkcji astry.

Dziennik _ Financial Times Deutschland _ napisał w piątek, że załogi niemieckich zakładów Opla są wściekłe na brytyjskich kolegów, którzy odrębnie negocjowali z szefostwem GM. _ Pracownicy Opla w kraju (Niemczech) i zagranicą porozumieli się dwa miesiące temu, że nikt nie wyłamie się ze wspólnego frontu. W ten sposób chcieli zapobiec spirali obniżania płac. Brytyjczycy nie dotrzymali tego porozumienia, aby zapobiec zamknięciu ich zagrożonych zakładów _ - przypomina _ FTD _.

Czytaj więcej w Money.pl
Opel w opałach. Wszędzie odnotowują spadki Z firmy wyciekły poufne dane. Dzięki nim wiemy, jak poważna jest jej sytuacja.
Niemcy stracą produkcję Opla? Ważna decyzja Oznacza to, że największa fabryka Opla w niemieckim Ruesselsheim najprawdopodobniej nie będzie uczestniczyć w dalszym wytwarzaniu Astry.
nowe samochody
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)