Notowania

gospodarka portugalii
05.11.2015 06:45

Gospodarka Portugalii. Z kraju wyemigrował już co piąty mieszkaniec

Poza 10-milionową Portugalią mieszkają ponad 2 miliony jej obywateli, z czego większość na terenie innych krajów Unii Europejskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Allie_Caulfield/CC BY 2.0/wikimedia)

Portugalia jest europejskim państwem o proporcjonalnie największej liczbie obywateli mieszkających poza granicami. Na emigracji żyje już ponad 20 proc. osób urodzonych w tym iberyjskim kraju - wynika z najnowszego raportu Obserwatorium Emigracyjnego w Lizbonie. Tymczasem poza Polską na stałe żyje tylko około 5 proc. rodaków, czyli ponad 2 mln osób.

Jak powiedziała Ines Espirito Santo z Obserwatorium Emigracyjnego (OEm), działającego przy stołecznym uniwersytecie ISCTE, poza 10-milionową Portugalią mieszkają ponad 2 miliony jej obywateli, z czego większość na terenie innych krajów Unii Europejskiej.

Przedstawicielka instytutu badawczego przyznała, że precyzyjne ustalenie liczebności portugalskiej diaspory jest trudne z powodu mało szczegółowych statystyk urzędów konsularnych tego kraju. - Uwzględniają one wszystkich Portugalczyków mieszkających poza ojczyzną, bez wyszczególniania miejsca ich urodzenia. Dlatego mamy świadomość, że pełna liczba naszych rodaków mieszkających poza Portugalią jest znacznie większa niż 2 mln osób - powiedziała Santo.

Wyjaśniła, że w najnowszym raporcie OEm uwzględnione zostały jedynie osoby, które urodziły się na terytorium Portugalii. - W badaniu za portugalskich emigrantów uznaliśmy zarówno obywateli naszego kraju, jak i osoby z podwójnym obywatelstwem. Nie braliśmy pod uwagę dzieci emigrantów, które choć mają nasze obywatelstwo, to jednak urodziły się poza Portugalią - poinformowała współautorka badania.

Z raportu OEm wynika, że kryzys gospodarczy drastycznie nasilił tendencję wyjazdów zarobkowych z kraju. Autorzy badania oszacowali, że po 2010 r. emigracja zwiększyła się aż o 50 proc.

Dokument przygotowany przez ekspertów OEm wskazuje, że od 2013 r. co roku opuszcza Portugalię 110 tys. obywateli, czyli liczba nienotowana dotychczas w statystykach demograficznych od 1973 r.

"W chwili obecnej jesteśmy w ujęciu proporcjonalnym pierwszym krajem Unii Europejskiej pod względem liczby obywateli mieszkających poza ojczyzną. Tezę tę poprzedziliśmy wnikliwą analizą statystyk Eurostatu dotyczących innych państw członkowskich UE" - dodała rozmówczyni PAP.

W dokumencie wskazano, że najwięcej Portugalczyków wyjeżdża obecnie do Wielkiej Brytanii (30 tys.) i Szwajcarii (20 tys.). Trzecie miejsce na liście ulubionych kierunków portugalskich emigrantów zajmuje Francja, ze średnią liczbą 18 tys. osób wyjeżdżających rocznie.

Poza UE głównym kierunkiem wyjazdów Portugalczyków pozostaje Angola, gdzie średnio w roku emigruje 5 tys. obywateli.

Emigranci są ważnym źródłem finansowym dla Portugalii. Ze statystyk Narodowego Banku Portugalii (BdP) wynika, że co miesiąc do ojczyzny wysyłają oni ponad 300 mln euro. W lipcu br. przesłali 318,4 mln euro, czyli o 10 proc. mniej niż w tym samym miesiącu poprzedniego roku. Największe kwoty napłynęły ze Szwajcarii (99 mln) i Francji (88 mln).

Jak jest w Polsce

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, poza granicami naszego kraju żyje na stałe ponad 2,2 mln osób. Jest to więc około 5 proc. populacji Polski. Co drugi emigrant żyje w Niemczech lub Wielkiej Brytanii. Siedmiu na dziesięciu Polaków zna rodaka, który mieszka w innym kraju. Nadal najczęściej wyjeżdżamy za pracą, a najchętniej na takie rozwiązanie decydują się ludzie młodzi.

Zobacz też: * *Własny biznes lub wyjazd za granicę. Uczniowie szkół średnich z optymizmem patrzą w przyszłość

Tagi: gospodarka portugalii, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz