Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Greccy lekarze pobili się z policją

0
Podziel się:

Pod parlamentem w Atenach demonstrowali przeciwko cięciom w służbie zdrowia.

Greccy lekarze pobili się z policją
(PAP/EPA)

Greccy lekarze i farmaceuci strajkowali, demonstrując pod parlamentem przeciwko planowanym cięciom w służbie zdrowia. Doszło do przepychanek z policją, która użyła gazu pieprzowego.

W ramach oszczędności wymaganych przez międzynarodowe instytucje finansowe, które pożyczyły Grecji pieniądze, parlament ma przyjąć w środę ustawę, która zakłada ściślejszy nadzór nad wydatkami państwowej służby zdrowia. Inna ustawa ma zliberalizować dostęp do różnych zawodów, w których obowiązują licencje - czyli obejmie m.in. farmaceutów i prawników.

Władze są zdania, że rozszerzenie kręgu osób, które będą mogły pracować w tzw. zamkniętych zawodach, pozwoli obniżyć koszty różnych usług i zwiększyć zatrudnienie, m.in. wśród osób młodych.

Grecja wydaje rocznie 25 mld euro, czyli ok. 10 procent PKB, na ochronę zdrowia, lecz nieuzasadnione wydatki i korupcja są plagą tego sektora.
Od ubiegłego tygodnia 100 lekarzy okupuje ministerstwo zdrowia w Atenach. W czasie środowej demonstracji doszło do przepychanek pomiędzy demonstrantami a policją, która, aby rozproszyć tłum, użyła gazu pieprzowego.

W bieżącym tygodniu w proteście przeciwko kolejnym planom oszczędnościowym strajkują oprócz lekarzy i farmaceutów także prawnicy, nauczyciele i pracownicy transportu miejskiego.

Pod koniec grudnia parlament Grecji przyjął budżet na rok 2011, który przewiduje drakońskie oszczędności i podnoszenie podatków. Przyjęcie programu oszczędnościowego było warunkiem otrzymania od MFW i UE pakietu ratunkowego w wysokości 110 mld euro, rozłożonego na trzy lata. Bez tej pomocy Grecji groziłaby niewypłacalność. Socjalistyczny grecki rząd obniżył płace w sektorze państwowym, zamroził emerytury, podniósł podatki i rozpoczął reformy, aby uczynić gospodarkę bardziej konkurencyjną.

Obecnie w Grecji przebywa ekipa inspektorów, która monitoruje program oszczędnościowy rządu przed przyznaniem w marcu kolejnej transzy pożyczki w wysokości 15 mld euro. Będzie to już czwarta rata pakietu ratunkowego dla Grecji (wraz z nią dotychczasowa pomoc wyniesie 53 mld euro).

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/56/t131128.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rolnicy;protestuja;blokada;przejscia,215,0,767191.html) Rolnicy protestują. Blokada przejścia Największe przejście na granicy bułgarsko-greckiej zostało zablokowane.
[ ( http://static1.platine.pl/i/art/20/131092_tiny.jpg ) ] (http://platine.pl/armani-kupil-wyspe-od-wnuczki-onassisa-0-766861.html) Armani kupił wyspę od wnuczki Onassisa Słynny włoski projektant mody za 190 milionów dolarów stał się właścicielem greckiej wyspy Skorpios.Klucze odebrał od Athiny Onassis Rousell, córki nie mniej sławnego Arystotelesa Onassisa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/193/t74945.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/znowu;zamach;na;ministerstwo;w;grecji,12,0,764684.html) Znowu zamach na ministerstwo w Grecji? Paczka zaadresowana do biura ministra sprawiedliwości zawierała materiały wybuchowe.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)