Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Grecja: By udaremnić strajk, rząd uciekł się do mobilizacji nauczycieli

0
Podziel się:

Po raz pierwszy od przywrócenia demokracji w Grecji w 1975 roku rząd przyjął postawę władzy dyktatorskiej - grzmi opozycja.

Grecja: By udaremnić strajk, rząd uciekł się do mobilizacji nauczycieli
(Anna Anagnostopulu/Money.pl)

Rząd premiera Antonisa Samarasa ogłosił dekret o mobilizacji nauczycieli szkół średnich, aby udaremnić strajk zapowiedziany przez jedyny w kraju związek zawodowy pracowników tego sektora OLME na 17 maja, dzień, w którym zaczynają się egzaminy.

Ogłoszony w sobotę w Dzienniku Ustaw dekret o _ przymusowej mobilizacji _, o którym piszą w niedzielę wszystkie greckie dzienniki, przewiduje karę do kilku miesięcy więzienia dla nauczycieli, którzy mu się nie podporządkują i nie stawią w dniu strajku do pracy.

Minister oświaty w konserwatywnym rządzie greckim Konstantinos Arwanitopulos tak uzasadnił konieczność ogłoszenia dekretu o mobilizacji nauczycieli: _ Rząd ma obowiązek zagwarantować normalny przebieg egzaminów zagrożony decyzją OLME o strajku _.

Po raz pierwszy od przywrócenia demokracji w Grecji w 1975 roku _ rząd przyjął postawę władzy dyktatorskiej _ - zareagował na ogłoszenie dekretu Dimitris Papadimulis, deputowany głównej partii opozycyjnej Syriza.

Przypomniał on, że rządzący Grecją konserwatyści już po raz trzeci w ciągu ośmiu miesięcy ogłaszają mobilizację pracowników jednego z sektorów pracowniczych, który właśnie ogłasza strajk.

OLME ma w tych dniach podjąć decyzję, czy odwołać strajk.

Związek ten, jak podkreślają greckie media, rzadko ucieka się do broni strajkowej, jednak ostatni strajk nauczycieli szkół średnich w 2006 roku trwał 25 dni. Poprzedni, z 1997 roku, 9 tygodni. Oba przyniosły podwyżki płac nauczycielskich.

Czytaj więcej o sytuacji w Grecji w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)