Notowania

wybory w grecji
13.05.2012 11:10

Grecja ma ostatnią szansę na uniknięcie wyborów

Prezydent Grecji Karolos Papoulias spotka się dziś z przywódcami trzech największych partii - to ostatnia próba utworzenia koalicji rządzącej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(MPD01605/CC/Flickr)

Prezydent Grecji Karolos Papoulias spotka się dziś z przywódcami trzech największych partii - to ostatnia próba utworzenia koalicji rządzącej przed rozpisaniem przedterminowych wyborów.

Do tej pory żadnej z tych partii - ani konserwatystom, ani socjalistom ani radykalnym lewicowcom - nie udało się utworzyć rządu. Ugrupowania przeciwne radykalnym oszczędnościom nie chcą bowiem wejść w koalicję z tymi, które je uchwalały w poprzedniej kadencji. Jeśli nowy rząd nie powstanie do 17 maja, w przyszłym miesiącu w Grecji odbędą się kolejne wybory.

Prezydent Papoulias ma zamiar także spotkać się z szefami mniejszych ugrupowań, w tym neo-nazistowskiego _ Złotego Świtu _, który uzyskał w wyborach 7 procent głosów. Rozmowy potrwają prawdopodobnie dwa-trzy dni, choć nie wyklucza się, że przeciągną się do 17 maja, kiedy zaplanowane jest posiedzenie inaugurujące wybrany tydzień temu parlament.

W strefie euro otwarcie już mówi się o wyjściu Grecji ze strefy wspólnej waluty. Szef irlandzkiego banku centralnego Patrick Honohan powiedział, że wystąpienie Grecji ze strefy byłoby szkodliwe, ale nie zabójcze dla euro.

Czytaj więcej w Money.pl
Radykalizacja nastrojów w Grecji. Nowy sondaż SYRIZA - Koalicja Radykalnej Lewicy - która sprzeciwia się programowi oszczędnościowemu, stała się od wyborów najpopularniejszą partią.
Grecy stworzą rząd? To może być przełom Misję utworzenia rządu otrzymał lider socjalistów i były minister finansów Ewangelos Wenizelos.
Przez młodych ludzi nie mogą utworzyć rządu? Młodzi Grecy, bez pracy i bez nadziei, nie chcą być królikami doświadczalnymi UE, wolą sami eksperymentować.
Tagi: wybory w grecji, grecja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz