Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Grecja: Rośnie poparcie dla koalicji SYRIZA

0
Podziel się:

SYRIZA - Koalicja Radykalnej Lewicy - która sprzeciwia się programowi oszczędnościowemu, stała się od wyborów najpopularniejszą partią.

Grecja: Rośnie poparcie dla koalicji SYRIZA
(action press/East News)

63 proc. Greków chce rządu koalicyjnego, 32 proc. - nowych wyborów; wzrasta poparcie dla koalicji SYRIZA - wynika z opublikowanego w czwartek pierwszego sondażu przeprowadzonego po wyborach parlamentarnych, które odbyły się 6 maja.

SYRIZA - Koalicja Radykalnej Lewicy - która sprzeciwia się programowi oszczędnościowemu, stała się od wyborów najpopularniejszą partią. Popiera ją według sondażu 23,8 proc. Greków. Opowiadającą się za programem oszczędnościowym niezbędnym do otrzymania zagranicznej pomocy konserwatywną Nową Demokrację popiera 17,4 proc. uczestników sondażu. Badanie przeprowadziła w dniach 8-9 maja dla tv Alpha firma Marc.

W wyborach z 6 maja niemal równo rozłożyły się głosy między partie, które widzą konieczność dostosowania się do wytycznych UE dotyczących reform i oszczędności budżetowych, a takie, które są temu przeciwne.

Dotąd rządu nie udało się utworzyć Antonisowi Samarasowi, przywódcy prawicowej Nowej Demokracji (ND), która z nieznaczną przewagą zwyciężyła w niedzielnych wyborach. Misja ta nie powiodła się także liderowi SYRIZY Aleksowi Ciprasowi.

Dzisiaj misję utworzenia rządu otrzymał trzeci polityk - przywódca socjalistów z partii PASOK Ewangelos Wenizelos. PASOK zajęła w niedzielnych wyborach trzecie miejsce. Chęć przystąpienia do szerokiej koalicji rządowej wyraził w czwartek przywódca małej radykalnie lewicowej partii Demokratyczna Lewica Fotis Kuwelis.

Jeśli przywódcy PASOK-u nie uda się utworzyć rządu, prezydent Karolos Papulias wezwie wszystkie partie do ostatniej próby - utworzenia rządu jedności narodowej. Gdyby to się nie udało, Grecję czekają nowe wybory.

Czytaj więcej w Money.pl
Zwróci mandat, bo nie zrealizował marzenia Cipras szukał porozumienia w celu utworzenia rządu lewicowego, który miałby odrzucić warunki międzynarodowej pomocy dla Grecji.
Grecja ciągle w impasie. Wciąż nie ma rządu Przywódca greckich konserwatystów przyznał, że nie jest w stanie utworzyć nowego rządu. Co teraz?
Jest człowiek, który ma utworzyć rząd w 3 dni Wczoraj lider greckiej Radykalnej Koalicji Lewicy Aleks Cipras oznajmił, że nie jest w stanie zebrać dostatecznego poparcia dla rządu lewicy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)