Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys w grecji
18.09.2013 09:27

Grecja w proteście zatrzyma sie na dwa dni

Protest sparaliżował funkcjonowanie szkół, szpitali i transportu publicznego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Pracownicy sektora publicznego rozpoczęli 48-godzinny strajk w proteście przeciwko zwolnieniom, wymaganym przez międzynarodowych wierzycieli. Protest sparaliżował funkcjonowanie szkół, szpitali i transportu publicznego.

Nieczynne są szkoły i sądy, a szpitale przyjmują tylko nagłe wypadki. Na cztery godziny staną pociągi, a w państwowych mediach w godzinach 9-12 (godz. 8-11 czasu polskiego) nie są nadawane programy informacyjne.Około południa planowane są także uliczne demonstracje pod hasłem _ Nieustająca walka przeciw polityce oszczędnościowej _. Oczekuje się, że promy, stanowiące często jedyny środek transportu między licznymi greckimi wyspami, będą kursowały normalnie. Strajk nie wpłynie też na pracę banków, hoteli i taksówek.

Od poniedziałku w Grecji protestują już nauczyciele szkół średnich i szkolni ochroniarze, którzy sprzeciwiają się rządowym planom uszczuplenia sektora publicznego. Zgodnie z tzw. planem mobilności część z nich musi być gotowa na przeniesienie do szkół w innej części kraju lub ewentualne zwolnienia. Do końca roku władze greckie muszą objąć tym planem 25 tys. pracowników sektora publicznego. We wtorek strajkowali również wykładowcy akademiccy, pracownicy kas emerytalnych i kas chorych, a także pracownicy urzędów pośrednictwa pracy.

Rozpoczęty 48-godzinny strajk generalny ma za zadanie skłonić rząd grecki do wycofania się z niepopularnych posunięć oszczędnościowych wymaganych przez międzynarodowych pożyczkodawców zadłużonej Grecji - Międzynarodowy Fundusz Walutowy, euroland i Europejski Bank Centralny.

Wśród warunków stawianych Grecji przez wierzycieli znalazła się nie tylko redukcja rozdętego sektora publicznego, ale także znaczne cięcia wynagrodzeń i emerytur osób zatrudnionych w sektorze budżetowym oraz podwyżki podatków.Reformy są bardzo dotkliwe dla Greków. W kraju, który od sześciu lat pogrążony jest w recesji, bezrobocie sięga 28 procent.

Czytaj więcej w Money.pl
Grecja czeka na jeszcze większą pomoc Ateny realizują reformy przewidziane w programie pomocowym i dlatego oczekują dalszego wsparcia od partnerów ze strefy euro - wynika z wypowiedzi premiera Grecji.
Polska jednym z najbardziej zadłużonych państw? - _ Polska jest na 12 miejscu wśród 250 krajów na świecie pod względem poziomu zadłużenia _ - ogłosili na konferencji posłowie PiS.
Jest bardzo źle. Kolejne słabe dane z Grecji Grecka gospodarka skurczyła się w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego o 4,61 procent.
Tagi: kryzys w grecji, grecja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz