Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Grecki parlament przyjął program oszczędnościowy

0
Podziel się:

Rząd premiera Papandreu przeforsował zapisy, których domagała się Unia Europejska.

Grecki parlament przyjął program oszczędnościowy
(Policy Network/CC/Flickr)

Rząd premiera Jeoriosa Papandreu przeforsował zapisy, których domagała się Unia Europejska. Program *ma ograniczyć ogromny deficyt budżetowy i wyprowadzić kraj z poważnego kryzysu gospodarczego.*

Projekt specjalnej ustawy został zaakceptowany na nadzwyczajnym posiedzeniu parlamentu. Deputowani rządzącego Ogólnogreckiego Ruchu Socjalistycznego PASOK, mającego 160-osobową większość w 300-miejscowym parlamencie, przegłosowali plan, a deputowani Komunistycznej Partii Grecji KKE opuścili salę na znak protestu przeciwko nowym oszczędnościom.

Minister finansów Jeorjos Papakonstantinu w trakcie debaty parlamentarnej oznajmił, że Grecja _ prowadzi walkę z czasem, aby odzyskać wiarygodność w świecie w momencie tak krytycznym dla kraju _.

Nowy program oszczędnościowy zakłada m.in. redukcję funduszu wynagrodzeń dla pracowników sektora publicznego, zamrożenie państwowych emerytur i poniesienie podatku VAT o dwa punkty procentowe do 21 procent, a także wzrost akcyzy na paliwa, tytoń i alkohol.

Pod naciskiem Komisji Europejskiej i międzynarodowych partnerów finansowych Grecja zobowiązała się zredukować swój deficyt budżetowy z 12,7 proc. w roku ubiegłym do 8,7 proc. PKB w roku bieżącym.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)