Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Grecki rząd chce zabrać budżetówce premie świąteczne

0
Podziel się:

Władze kontynuują reformy pomimo silnych protestów społecznych.

Grecki rząd chce zabrać budżetówce premie świąteczne
(endiaferon/CC/Flickr)

W trakcie dzisiejszego posiedzenia rząd Grecji rozważa między innymi zmniejszenie pozapłacowych świadczeń pracowniczych w sektorze publicznym o 30-35 proc.

Pod naciskiem Komisji Europejskiej i międzynarodowych rynków finansowych Ateny zadeklarowały zamiar zrealizowania radykalnego programu oszczędnościowego, który zmniejszyłby deficyt budżetowy z 12,7 proc. PKB w roku ubiegłym do 2,8 proc. w roku 2012. Ma to przywrócić zaufanie kredytodawców do zadłużonego na ponad 300 mld euro państwa.
_ - Zasadnicza propozycja dotyczy obcięcia o 30 do 35 proc. premii bożonarodzeniowych, wielkanocnych i wakacyjnych _ - powiedział przedstawiciel rządu. Dzięki tym świadczeniom większość pracowników sektora publicznego dysponuje w ciągu roku dwoma dodatkowymi miesięcznymi pensjami. Postulowana ich redukcja przyniosłaby państwu około 700 mln euro oszczędności.

Rząd rozważa także podniesienie stawki podatku VAT z 19 do 21 proc., co według ekonomistów zwiększyłoby dochody budżetu o 1,4 mld euro - czyli 0,6 proc. PKB.

Zapowiedź wyrzeczeń znacznie pogorszyła nastroje społeczne w Grecji, wyzwalając falę demonstracji o często gwałtownym przebiegu.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)