Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kłopoty grecji
07.11.2011 14:14

Grecy negocjują skład nowego rządu. Na 15 tygodni

Nowy rząd w Atenach ma urzędować tylko przez 15 tygodni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Dwie największe partie Grecji - rządzący Ogólnogrecki Ruch Socjalistyczny (PASOK) oraz opozycyjna prawicowa Nowa Demokracja - wznowiły rozmowy na temat tego, kto powinien zostać nowym premierem.

Negocjatorzy obu partii przeprowadzili telefoniczne konsultacje na temat składu nowego rządu, który będzie urzędować 15 tygodni - do przedterminowych wyborów parlamentarnych 19 lutego. Są także spodziewane dalsze rozmowy premiera Jeorjosa Papandreu z przywódcą Nowej Demokracji Antonisem Samarasem.

Za najbardziej prawdopodobnego premiera rządu przejściowego uważa się byłego prezesa Europejskiego Banku Centralnego Lukasa Papademosa. Przedstawiciele obu partii potwierdzili, że 64-letni Papademos jest kandydatem, choć jeszcze nie wiadomo, czy zgodzi się piastować te funkcję.

Negocjacje w sprawie składu rządu mają się zakończyć jeszcze dziś. Według źródeł zbliżonych do rozmów, na jedno z wysokich stanowisk rządowych typuje się byłego unijnego komisarza ds. środowiska konserwatystę Stawrosa Dimasa.

Szef skrajnie prawicowego Ludowego Stowarzyszenia Ortodoksyjnego (LA.O.S) Jeorjos Karacaferis oświadczył, że jego formacja jest gotowa włączyć się do rządu przejściowego, ale pod pewnymi warunkami: że nie będzie dalszych cięć w wynagrodzeniach i emeryturach, ustępstw w kwestii _ suwerenności narodowej _ oraz przymusowej prywatyzacji. LA.O.S ma 16 miejsc w 300-osobowym parlamencie.

Premier Grecji Jeorjos Papandreu i lider prawicowej opozycji Antonis Samaras wstępnie uzgodnili wczoraj utworzenie nowego rządu koalicyjnego. Ustalono, że na czele gabinetu nie stanie Papandreu. Głównym zadaniem nowego rządu będzie sfinalizowanie porozumienia w sprawie drugiego pakietu ratunkowego dla pogrążonej w kryzysie zadłużenia Grecji.

O kłopotach Grecji czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/108/t181612.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grecja;przedterminowe;wybory;19;lutego,126,0,959358.html) Usunęli Papandreu i ustalili datę wyborów. Jeszcze jedna decyzja Szef resortu finansów spotkał się z ludźmi opozycyjnej Nowej Demokracji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/64/t87360.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/papandreu;wkrotce;negocjacje;na;temat;nowego;rzadu,215,0,958935.html) Papandreu się uśmiecha. "Nie rodzić niepokoju" Premier Grecji rozpoczął negocjacje w sprawie tworzenia nowego rządu. Już po rozmowie z prezydentem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/192/t148160.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/premier;grecji;albo;wszystko;zmienimy;albo;stracimy;kraj,142,0,858766.html) Premier Grecji: Albo wszystko zmienimy, albo stracimy kraj Parlament w Atenach udzielił wotum zaufania rządowi premiera Jeorjosa Papandreu. Oznacza to, że reformy mają szanse na wdrożenie.
Tagi: kłopoty grecji, grecja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz