Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rząd w grecji
10.11.2011 21:42

Grecy stoją przed trudnym zadaniem

Eksperci ostrzegają Lukasa Papademosa, że znajduje się w bardzo skomplikowanej sytuacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Nowy premier Grecji Lukas Papademos (na zdjęciu) ma być gwarancją tego, że kraj chce rozwiązać problemy finansowe i przyjąć wymagane reformy, ale sytuacja gospodarcza i polityczna sprawia, że jego misja będzie trudna - uważa belgijski politolog Pascal Delwit. Z kolei USA wyraziły zadowolenie z wyłonienia nowego premiera. *

Jego zdaniem pod względem gospodarczym Grecja znajduje się w stanie _ wirtualnej upadłości _. Jest też _ duży problem polityczny _ - rząd jedności narodowej jest _ zupełnie nowym zjawiskiem w Grecji _, a _ sojusz pomiędzy (lewicową) PASOK i (konserwatywną) Nową Demokracją nigdy się jeszcze nie zdarzył _ - powiedział Delwit. Zwrócił też uwagę, że obie te partie będą przecież prowadziły kampanię przed zapowiedzianymi na przyszły rok wyborami.

Zdaniem Delwita wybór uważanego za technokratę Papademosa na stanowisko szefa rządu koalicyjnego jest korzystny dla konserwatystów, mimo że nowy premier jest związany z partią PASOK - od roku doradzał odchodzącemu premierowi Jeorjosowi Papandreu w kwestiach ekonomicznych. - _ Z jednej strony Nowa Demokracja nie chciała Papandreu jako premiera, z drugiej - nie chciała, by nowy premier był lokomotywą wyborczą partii PASOK lecz tylko zwykłym premierem tymczasowym _ - powiedział ekspert.

Kandydaturę Papademosa uzgodniono po czterech dniach intensywnych rozmów, co zdaniem Delwita było potwierdzeniem bardzo sprzecznych interesów obu partii. - _ Nawet w czasie kryzysu aktorzy polityczni, zbiorowi czy indywidualni, myślą o swoich interesach. Zarówno PASOK, jak i Nowa Demokracja chcą, każda w zupełnie inny sposób, dotrwać do wyborów i zapewnić, że sytuacja finansowa i gospodarcza ich nie zniszczy _ - powiedział.

Przypomniał też, że partii PASOK zależało na tym, by _ skojarzyć _ Nową Demokrację z niepopularnymi reformami oraz przedłużającym się kryzysem, m.in. poprzez przedłużenie okresu sprawowania władzy przez rząd koalicyjny, podczas gdy konserwatyści chcieli jak najszybszego zorganizowania wyborów.

Tymczasem Stany Zjednoczone wyraziły zadowolenie z wyboru nowego premiera Grecji, widząc w tym dowód konsensusu partii politycznych co do wprowadzania reform w zadłużonym kraju.

_ - Jesteśmy usatysfakcjonowani z tej nominacji _ oraz z _ konsensusu uzyskanego w Grecji, jeśli chodzi o konieczność wprowadzenia reform _, podjętych za wskazaniem Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Unii Europejskiej - oświadczył rzecznik Departamentu Stanu Mark Toner.

Po czterech dniach mozolnych negocjacji w czwartek greckie partie polityczne osiągnęły wreszcie porozumienie w sprawie nowego premiera. Na czele rządu koalicyjnego stanie ekonomista Lukas Papademos - architekt wejścia Aten do strefy euro w 2001 roku.

7 listopada USA zaapelowały, by przyszły rząd Grecji podjął _ jak najszybsze działania _ w celu wprowadzenia europejskiego planu pomocowego.

Nowy rząd ma być zaprzysiężony jutro o godzinie 13 (czasu polskiego). Jego głównym zadaniem będzie sfinalizowanie porozumienia w sprawie drugiego pakietu ratunkowego (130 mld euro) dla pogrążonej w kryzysie zadłużenia Grecji.

Czytaj o ostatnich wydarzeniach w Grecji
[ ( http://static1.money.pl/i/h/98/t187490.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/grecja;ma;nowego;premiera;gra;toczy;sie;o;130;mld;euro,207,0,960207.html) Grecy przekazują sprzeczne informacje Główne partie polityczne są bliskie porozumienia w sprawie nowego rządu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/t187402.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grecja;prasa;o;historycznym;porozumieniu,245,0,959477.html) Grecka prasa: W końcu odetchnęliśmy z ulgą - _ Wielki krok w kierunku uzdrowienia sytuacji w kraju _ - tak komentuje zdarzenia w Grecji prasa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/108/t181612.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grecja;przedterminowe;wybory;19;lutego,126,0,959358.html) Usunęli Papandreu i ustalili datę wyborów. Jeszcze jedna decyzja Szef resortu finansów spotkał się z ludźmi opozycyjnej Nowej Demokracji.
Tagi: rząd w grecji, grecja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz